Ożenek. Komedia Mikołaja Gogola na deskach Teatru Dramatycznego

2011.05.13 00:00
"Ożenek" to jedna z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znane - obok "Rewizora" i "Martwych dusz" - dzieło Gogola. W spektaklu, którego premiera odbędzie się w niedzielę, 15 maja, gościnnie zobaczymy Wojciecha Wysockiego, znanego z poprzedniej realizacji Dramatycznego - "Szalonych nożyczek".
Ożenek. Komedia Mikołaja Gogola na deskach Teatru Dramatycznego
Fot: materiały Teatru Dramatycznego
Wojciech Wysocki i Aleksandra Maj w "Ożenku"

Główna bohaterka sztuki, Agafia Tichanowna (Danuta Bach), za namową swatki, Fiokły (Aleksandra Maj), postanawia podnieść swoją pozycję społeczną poprzez właściwy ożenek z przedstawicielem wyższej sfery. Aby zrealizować to małżeństwo z rozsądku, przez mieszczański dom Agafii przewija się korowód kandydatów do jej ręki. Gogolowskie postacie w tej komedii obyczajowej nakreślone są z mistrzowską przenikliwością oraz potężną dawką humoru i satyry.

Historia o nieudanym małżeństwie
- Staramy się pokazać, jak Gogol napisał nieprawdopodobną historię w realiach XIX wieku. Tematy, które poruszył są ciągle aktualne - mówi Piotr Dąbrowski, dyrektor Teatru Dramatycznego, który sztukę reżyseruje.

To historia o pewnym absurdzie instytucji małżeńskiej, w którym ludzie nie łączą się w pary z potrzeby serca, ale z chęci wzbogacenia. Spektakl dotyka też absurdu rywalizacji. Słowem to obyczajowy obrazek kreślony piórkiem ostrej satyry. Gogol debiutował inspirowanym folklorem ukraińskim zbiorem opowiadań, ale sławę przyniosły mu napisane z humorem i ukazujące rosyjską rzeczywistość teksty. "Ożenek" jest pierwszą rosyjską komedią obyczajowa, traktująca o niezrealizowanych zamiarach, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się miłostkom i flirtom, lecz całkiem pospolite kupiectwo. Bohaterowie używają niewyszukanego, pospolitego języka, posługują się gwarą. Wszystkie postaci są przedstawione w sposób niezwykle realny i tętnią życiem.

Wojciech Wysocki ponownie na scenie Dramatycznego
Oprócz wymienionych Danuty Bach i Aleksandry Maj, w spektaklu zobaczymy m.in. Piotra Półtoraka, Marka Tyszkiewicza, Sławomira Popławskiego, Macieja Radziwonowskiego i Agnieszkę Możejko-Szekowską. Gościnnie zagra Wojciech Wysocki, odtwórca roli Tonia w "Szalonych nożyczkach". Wciela się on w postać Koczkariowa.

O kostiumy utrzymane w XIX-wiecznym charakterze zadbała Katarzyna Gabrat. Autorem muzyki jest Jerzy Chruściński, a choreografii - Wojciech Blaszko.
Premiera spektaklu "Ożenek" na dużej scenie Teatru Dramatycznego 15 maja o godz. 18. Sztukę będzie można obejrzeć jeszcze 20, 21 i 22 maja o godz. 20.

andy

1387 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39