Palisz, jesz lub pijesz na ulicy? Możesz dostać mandat 500 zł za ściągniecie maseczki

2020.10.18 07:58
W Polsce obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, również na świeżym powietrzu. Osoby, które chcą zapalić papierosa, napić się wody lub zjeść jakąś przekąskę - mogą dostać mandat 500 zł.
Palisz, jesz lub pijesz na ulicy? Możesz dostać mandat 500 zł za ściągniecie maseczki
Fot: Pixabay

Przekąska na ulicy może słono kosztować

Od soboty (17.10) Białystok i niektóre powiaty z województwa podlaskiego znajdują się w czerwonej strefie. Obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej obowiązuje na terenie całego kraju. Nawet na otwartym powietrzu nie można jej ściągnąć - i ta zasada nie ma żadnych wyjątków. Nie można jeść, palić, ani napić się wody, ponieważ za uchylenie maseczki można dostać mandat w wysokości 500 zł.

- Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. Nie zawiera on odstępstw na spożywanie posiłków w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek – wyjaśnia główny inspektor sanitarny.

Taki sam nakaz obowiązywał w Polsce wiosną, podczas pierwszej fali epidemii.

Jedzenie na wynos

W kraju działa wiele punktów gastronomicznych, które serwują jedzenie tylko na wynos np. gofry, lody, hot-dogi. Teraz takie jedzenie można zakupić, ale zjeść można dopiero w domu.

COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, dlatego zakupione jedzenie nie może być spożywane na ulicy. Za złamanie tego przepisu można otrzymać mandat, a jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, grzywna wynosi od 5 tys. zł.

Kiedy można ściągnąć maseczkę?

Zgodnie z par. 27, ust. 5 pkt 3 i 4, odkrycie nosa i ust jest możliwe w przypadku:

- spożywania posiłków lub napojów w lokalu, ogródku gastronomicznym lub w wydzielonej strefie;

- spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie.

Warto pamiętać, by nie ściągać maseczki w przestrzeni publicznej, ponieważ policja nie próżnuje. Zobacz: liczba mandatów rośnie z każdym dniem.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1147 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39