"Pan Tadeusz - online". Aktorzy przeczytają dzieło Mickiewicza

2020.05.19 07:50
16 maja w całej Polsce obchodzony był Dzień Teatru Publicznego. Tegoroczne obchody mają jednak inny, niż do tej pory, charakter. Białostocki Teatr Dramatyczny wraz z artystami z Białorusi zaprasza na czytanie fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
"Pan Tadeusz - online". Aktorzy przeczytają dzieło Mickiewicza
Fot: Urszula Bondaruk

Co roku, w maju, organizatorzy obchodów przypominali, że w teatrze - i nie tylko w teatrze - "grosze grają rolę". To hasło obchodzonego od 2015 roku Dnia Teatru Publicznego i akcji "Bilet do teatru za grosze". Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wspierał finansowo instytucje i zachęcał je do sprzedaży biletów na spektakle za symboliczne grosze. Tegoroczna akcja została przeniesiona w całości do internetu - nie będzie "groszowych spektakli" na żywo, ale będą inne symboliczne gesty, przypominające widzom o tym święcie.

Teatr Dramatyczny, który co roku włączą się w obchody Dnia Teatru Publicznego, przygotował dla swoich widzów niespodziankę. W najbliższy czwartek na scenie przy ulicy Elektrycznej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia, za pomocą internetu, artyści z Białegostoku połączą swoje siły z aktorami z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi. Reprezentanci dwóch scen wspólnie przeczytają "Pana Tadeusza". Czytanie fragmentów najsłynniejszego dzieła Adama Mickiewicza wyreżyseruje Alena Ghannom.

- Współpraca między naszymi teatrami trwa już od kilku lat. W ubiegłym roku gościliśmy artystów tej narodowej, białoruskiej sceny na naszym festiwalu "Kierunek Wschód". Cieszę się, że dzięki inicjatywie pana Artura Michalskiego - ambasadora RP w Mińsku - tym razem uda nam się zrealizować pierwsze, wspólne wydarzenie artystyczne. Co prawda na razie w formie online, ale zobaczymy co przyniesie przyszłość. Zapraszam widzów przed ekrany komputerów, telefonów czy tabletów - zaprasza Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Wydarzenie "Pan Tadeusz - online" odbędzie się w czwartek (21.05). Transmisję będzie można obejrzeć na Facebooku Teatru Dramatycznego. Początek o godz. 19.00. Gospodarzami wieczoru będą Dorota Sokołowska i Źmicier Kościn - dziennikarze Polskiego Radia Białystok.

Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1625 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39