Panele fotowoltaiczne w Parku Narodowym. Ograniczą emisję gazów

2021.01.15 12:53
W ramach projektu Lasy Pełne Energii, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne w Osowcu-Twierdzy i Grzędach.
Panele fotowoltaiczne w Parku Narodowym. Ograniczą emisję gazów
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Biebrza w Osowcu

Panele fotowoltaiczne

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego (BPN) zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, dzięki którym zostanie ograniczona emisja dwutlenku węgla.

- Wsparcie Biebrzańskiego Parku Narodowego jest elementem długoterminowych działań Grupy PGE w zakresie ochrony środowiska. Projekty nisko- i zeroemisyjne są kluczowym kierunkiem Nowej Strategii Grupy PGE. Podpisana właśnie umowa z Biebrzańskim Parkiem Narodowym jest pierwszym projektem fotowoltaicznym, rozwijającym odnawialne źródła energii, realizowanym wspólnie przez PGE, PGE Energię Odnawialną oraz Fundację PGE na rzecz Parku Narodowego w ramach akcji Lasy Pełne Energii – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Panele zostaną umiejscowione na dwóch budynkach należących do Biebrzańskiego Parku Narodowego: Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Osowcu-Twierdzy oraz na budynku Informacji Turystycznej w Grzędach. Zainstalowane elektrownie fotowoltaiczne będą miały moc 20 i 10 kW.

Lasy pełne energii

Wsparcie dla BPN zostało udzielone w ramach projektu "Lasy Pełne Energii", który jest realizowany w Grupie PGE od 20 lat. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby ochrony środowiska naturalnego.

Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza, stanu wód gruntowych, a także kondycji drzew. Ponadto, w 2020 r. w ramach projektu, BPN otrzymał środki na ratowanie stuletniego klonu, który był zagrożony wycinką.

Biebrzański Park Narodowy jest największym z 23 parków narodowych Polski. Został utworzony w 1993 roku. Chroni najbardziej rozległe oraz najlepiej zachowane torfowiska w Europie Środkowej. W 1995 r. park został wpisany na listę siedlisk Konwencji Ramsar - najcenniejszych mokradeł na świecie. Bagna magazynują i oczyszczają olbrzymie ilości wody, a także wpływają korzystnie na klimat lokalny, a przez zatrzymywanie węgla w torfie ograniczają ocieplanie się klimatu globalnego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

947 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39