Paweł Krutul w Ukrainie. Poseł dostarczył sprzęt żołnierzom

2023.01.20 17:06
Podlaski poseł Paweł Krutul w ramach misji pomocowej Fundacji Otwarty Dialog dostarczył sprzęt żołnierzom walczącym w Bachmucie. Towarzyszyli mu posłowie opozycji.
Paweł Krutul w Ukrainie. Poseł dostarczył sprzęt żołnierzom
Fot: Paweł Krutul

Z ukraińskiego Bachmutu w obwodzie donieckim wróciło właśnie pięciu posłów opozycji, wśród nich Paweł Krutul, podlaski poseł Lewicy i wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej.

Parlamentarzyści wzięli udział w misji pomocowej organizowanej przez Fundację Otwarty Dialog.

- W Bachmucie jest piekło. Na miejscu rozmawialiśmy z oficerami i szeregowymi żołnierzami. Musimy ich wesprzeć jeszcze bardziej, nie widzę innej możliwości – mówi poseł Paweł Krutul. - Wojsko ukraińskie potrzebuje artylerii, myśliwców, czołgów, amunicji. Wówczas będzie w stanie zwyciężyć z rosyjską agresją. Europa nie może zawieść sąsiadów, którzy walczą o wolność swoją i naszą. Ukraińcy mają w sobie niewyobrażalną siłę walki. Nie potrzebują więcej ludzi, potrzebują broni – dodaje.

W ramach misji posłowie i koordynatorzy fundacji dostarczyli ukraińskim żołnierzom 15 ton sprzętu, co jest dużym wsparciem technicznym dla wojska. W transporcie znalazło się 13 dronów rozpoznawczych, agregaty prądotwórcze, żywność, leki i opatrunki.

Agregaty trafiły do szpitali w Kramatorsku, Gubernatorium Charkowa i do walczących w Bachmucie. W tym ostatnim mieście sytuacja jest dramatyczna.

- Miasto jest ostrzeliwane przez Rosjan. Niestety, zostało w nim około 10 tys. osób. To głównie ludzie starsi, którzy nie mają perspektyw, pieniędzy na wyjazd. Pomagali nam w rozładunku transportu humanitarnego – tłumaczy Paweł Krutul. - W swoich domach palą ogniska z wyciętych samodzielnie drzew, by przetrwać zimę. Brakuje żywności, prądu, gazu. Czekają na wsparcie i boją się o przyszłość. To wielka tragedia – podkreśla poseł Lewicy.

Na misji prócz podlaskiego posła, byli także posłowie: Piotr Borys (Platforma Obywatelska), Witold Zembaczyński (Nowoczesna), Adam Szłapka (Nowoczesna) oraz posłanka Hanna Gill-Piątek (Polska 2050), a także wiceprezes zarządu Fundacji Otwarty Dialog Marcin Mycielski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1641 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39