"Pawełek zasłabł w szkole. Drżał i był siny na twarzy". Sytuacja rodzin pogarsza się

2023.10.06 10:16
Dzieci i młodzież to grupa, która w 2022 r. najczęściej doświadczała skrajnego ubóstwa. Polski Czerwony Krzyż organizuje akcję pomocową #godneNIEgłodne, w której udział wziąć może każdy, chociażby zamieszczając post w mediach społecznościowych.
"Pawełek zasłabł w szkole. Drżał i był siny na twarzy". Sytuacja rodzin pogarsza się
Fot: pixabay.com
Skrajne ubóstwo w Polsce pogłębia się

Ta historia zdarzyła się naprawdę

Pawełek zasłabł w szkole. Nauczycielka wezwała pogotowie. Podejrzewała zatrucie pokarmowe. Chłopiec drżał, był siny na twarzy i miał torsje. W czasie akcji ratunkowej lekarz, który w przeszłości przebywał na misjach humanitarnych, stwierdził, że powodem zdrowotnego kryzysu chłopca jest skrajne niedożywienie. Kiedy do szpitala przyjechała mama chłopczyka, okazało się, że również jest niedożywiona i wymaga kroplówki. Jak do tego doszło? Po 15 latach kobieta uciekła od przemocowego męża. Po rozstaniu groził jej, że zabierze dziecko. Nie dawał ani złotówki na utrzymanie.

Ona nigdy nie pracowała, więc od trzech miesięcy bezskutecznie szukała zatrudnienia. Tak bardzo bała się męża, że nie chciała prosić o pomoc żadnej instytucji – obawiała się, że zostanie to wykorzystane przeciwko niej. Robiła wszystko, żeby utrzymać problemy w tajemnicy.

Sytuacja rodzin pogarsza się

- Według danych opublikowanych przez GUS sytuacja materialna gospodarstw domowych, pomimo wzrostu przeciętnego miesięcznego dochodu, realnie pogorszyła się. W praktyce wzrost cen spowodował, że dochód gospodarstw domowych na osobę w 2022 r. zmniejszył się o 2,6% w stosunku do poprzedniego roku. W 2022 r. stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,7%. Ubóstwo skrajne oznacza tak niski poziom zaspokojenia potrzeb, że zagrożone jest zdrowie i życie człowieka. W przypadku gospodarstw jednoosobowych pod koniec ubiegłego roku była to kwota 825 zł na miesiąc - alarmuje Polski Czerwony Krzyż.

Jak możemy pomóc? Akcja #godneniegłodne

PCK zachęca do włączenia się w swoją działalność - tylko w 2022 r. organizacja wsparła w różnych formach ponad 130 tys. dzieci. Jak można zaangażować się w pomoc? Jest na to kilka sposobów.

Jedną z opcji jest podzielenie się w swoich mediach społecznościowych przepisem na zdrowy obiad za mniej niż 10 zł - należy zamieścić post pod hashtagiem #GodneNIEgłodne.

Inne możliwości to chociażby wpłacenie darowizny czy zgłoszenie się do wolontariatu.
Więcej informacji: #GodneNIEgłodne

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1373 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39