Perełka architektury w Białymstoku została nagrodzona

2023.07.26 14:37
Pałac Branickich w Białymstoku został wyróżniony nagrodą przyznawaną przez Google Maps. Zdobył prestiżową nagrodę Złotych Pinezek. Jest to już druga taka nagroda przyznana temu historycznemu miejscu, po raz pierwszy uhonorowanym w 2020 roku.
Perełka architektury w Białymstoku została nagrodzona
Fot: Medyk Białostocki

Pałac Branickich jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji epoki saskiej w Polsce. Obiekt pełni ważne funkcje kulturalne, będąc również siedzibą Uniwersytetu Medycznego i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Jego historia sięga XVI w., kiedy został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa. Od tamtej pory pałac przeszedł przez różne okresy historyczne, a obecnie stanowi perełkę architektury w Białymstoku i jest tym samym siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

Złote Pinezki to wyróżnienia, które trafia do najbardziej docenianych przez użytkowników i użytkowniczki Google Maps miejsc w Polsce. Tym razem lista laureatów obejmuje szesnaście zamków i pałaców, z których każdy reprezentuje jedno województwo. Na Podlasiu to właśnie Pałac Branickich zdobył najwyższą ocenę 4,7, zgromadził ponad 9 tys. opinii, tym samym został uhonorowany statuetką Złotej Pinezki.

- Tegoroczne Złote Pinezki trafiają do wyjątkowych miejsc, które opowiadają polską historię, prezentują bogactwo stylów architektonicznych i przypominają o wielu ważnych postaciach - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska. - Serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom i pracowniczkom, opiekującym się Pałacem Branickich w Białymstoku. Cieszymy się, że ich codzienna praca została doceniona, a o pałacu, jednej z najlepiej zachowanych rezydencji epoki saskiej w Polsce, dowie się jeszcze więcej osób - dodaje.

Google Maps wraz z tegorocznymi Złotymi Pinezkami zachęcają do odkrywania uroków Polski i poznawania jej bogatej historii, w związku z tym został stworzony bezpłatny e-book "Szlakiem zamków i pałaców", który jest dostępny na stronie Złotych Pinezek.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1620 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39