Pielgrzymi wyruszą z katedry do Juchnowca. Będą utrudnienia i dodatkowy autobus

2022.07.01 10:06
W sobotę (2.07) z samego rana pątnicy wyruszą do Juchnowca. Pielgrzymka wyruszy sprzed katedry. W związku z tym można spodziewać się utrudnień w ruchu.
Pielgrzymi wyruszą z katedry do Juchnowca. Będą utrudnienia i dodatkowy autobus
Fot: archibial.pl/T. Margańska

W najbliższą sobotę (2.07) odbędzie się XXVI Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Juchnowcu.  Jak zawsze, pątnicy przed wyruszeniem w drogę, będą modlić się o godz. 8.00 w przed obrazem Matki Miłosierdzia w archikatedrze białostockiej. Po nabożeństwie wyruszą w drogę.

W związku z przemarszem pątników w godz. 8.00-10.00 można spodziewać się czasowych utrudnień w ruchu na następującej trasie:
- plac Jana Pawła II,
- ul. Legionowa,
- ul. Kaczorowskiego,
- ul. Wiejska,
- ul. Wiosenna,
- ul. Ciołkowskiego,
- rondo 10. Pułku Ułanów Litewskich,
- ul. Filipowicza do granic miasta Białegostoku.

Na koniec pielgrzymki zostanie odprawiona uroczysta msza św. w sanktuarium w Juchnowcu. Później dodatkowy autobus linii 104 odwiezie chętnych do Białegostoku. Wyruszy około godz. 13.45 z przystanku Juchnowiec Kościelny (nr inw. 908).

Pierwsza Piesza Pielgrzymka do Juchnowca odbyła się w 1997 r., kiedy to parafia p.w. Świętej Trójcy w Juchnowcu obchodziła Jubileusz 450-lecia swojego istnienia. Odbywa się zawsze w pierwszą sobotę lipca. Pątnicy pokonują wówczas 15 km, by o godz. 12.00 dotrzeć na miejsce. Rokrocznie udział w wydarzeniu biorą setki rodzin, często też osoby starsze i rodziny z dziećmi.

Po dotarciu na miejsce odprawiono uroczystą mszę świętą

Podczas mszy homilii ks. Leszek Mielechowicz, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego przywołał krótki rys historyczny świątyni w Juchnowcu, w której „Służba Boża mogła być sprawowana już w 1772 r.”. Jest to szczególne miejsce kultu Matki Bożej Królowej Rodzin, która poprzez swój "malutki, niepozorny, wręcz niezauważalny" wizerunek okazuje nieustannie, szczególnie rodzinom, "jak wielką ma moc”.Doroczna Pielgrzymka Rodzin jest szczególnym czasem modlitwy w intencji rodzin, które „w obecnych czasach są bardzo zagrożone”. Powołując się na słowa Sługi Bożego o. Patricka Peytona, Kaznodzieja zauważył, że obecne czasy naznaczone są „walką z rodziną, bastionem tradycji, ciągłości kulturowej i niezmiennych zasad moralnych”. "Bez zniszczenia rodziny nie sposób podporządkować sobie człowieka” – powiedział.

W 26. Pieszej Pielgrzymce Rodzin do Juchnowca uczestniczyło ponad 300 pielgrzymów z Białegostoku i okolic, w tym całe rodziny. Do pielgrzymów, którzy wyruszyli w drogę z białostockiej archikatedry w Juchnowcu dołączyli mieszkańcy miejscowości znajdujących się na trasie przemarszu, m.in.: Brończan, Janowicz, Biel, Rumejek, Lubejek, Hermanówki, Kudrycz, Ogrodniczek i Księżyna. Na progu świątyni pielgrzymów powitał tradycyjnie ks. dziekan Andrzej Kondzior. Wraz z pątnikami pielgrzymował Bp Henryk Ciereszko, który na zakończenie wędrówki przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w juchnowieckim sanktuarium.​

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

920 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39