Pierwsi emeryci już dostali pieniądze. Kiedy spodziewać się kolejnych wypłat?

2022.08.29 12:41
Już ruszyła wypłata czternastych emerytur. Kolejni seniorzy dodatkowe świadczenie otrzymają już niebawem.
Pierwsi emeryci już dostali pieniądze. Kiedy spodziewać się kolejnych wypłat?

1217,98 zł – tyle wynosi czternasta emerytura. Już ruszyły pierwsze wypłaty. W sumie trafią do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS. Jak wynika z rządowych obliczeń, w tym roku na wypłatę czternastek zostanie przeznaczonych 11,4 mld zł, w w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

- Pierwsze wypłaty świadczeń zostały przekazane wraz z sierpniowymi emeryturami i rentami w terminie 25. Trafiły one do 1,6 mln emerytów i rencistów w łącznej kwocie ok. 2,0 mld zł. W województwie podlaskim czternastkę otrzymało 63,6 tys. osób o łącznej wartości ok. 78 mln zł. Już na początku kolejnego miesiąca do uprawnionych trafi następna transza wypłat. Dodatkowe świadczenie w naszym regionie 1 września otrzyma 7,5 tys. oczekujących, a wypłacona kwota to 9,5 mln zł.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

"Czternastka" przyznawana jest urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus, czy też renty inwalidzkiej. Warto podkreślić, że dodatkowe świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego, pobrana zostanie tylko składka zdrowotna.

Pełną wysokość czternastek emerytury dostanie około 7,7 mln osób. Są to ci, których świadczenie podstawowe jest nie wyższe niż 2900 zł brutto. U osób, u których emerytura jest wyższa niż 2900 zł, ale nie przekracza 4188,44 zł. Świadczenie będzie zmniejszane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Nie trzeba składać żadnych dokumentów, by dostać pieniądze:

- Prawo do świadczenia głównego jest badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. W ZUS terminy wypłaty dodatkowej emerytury przypadają 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września – wyjaśnia rzeczniczka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1319 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39