Pierwsza taka operacja na Podlasiu. Lekarze wszczepili innowacyjny implant

2024.03.25 12:14
22 marca w Klinice Otolaryngologii USK w Białymstoku odbyła się operację wszczepienia nowego, pierwszego na Podlasiu innowacyjnego implantu ucha środkowego.
Pierwsza taka operacja na Podlasiu. Lekarze wszczepili innowacyjny implant
Fot: UMB

Kilka dni temu w Klinice Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku odbyła się operacja wszczepienia pierwszego w regionie innowacyjnego implantu ucha środkowego.

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku było system BONERDIGE, będący „implantem słuchowym znajdujący zastosowanie w niedosłuchu przewodzeniowym i mieszanym”. W trakcie operacji białostockich lekarzy wspierał dr hab. Piotr Skarżyński, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Instytutu Narządów Zmysłów Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Pacjentem był 66-latek, który cierpi na przewlekły stan zapalny ucha środkowego. 

- Z powodu swojej choroby był już  trzykrotnie operowany w Klinice Otolaryngologii – wyjaśnia dr Paweł Bielecki, z Kliniki Otolaryngologii. – Mężczyzna nie słyszał już prawie w ogóle na jedno ucho. Z racji tego, że ma uszkodzone ucho środkowe, ta operacja była jedynym ratunkiem, by przywrócić mu słuch. Implant składa się z dwóch części. Wewnętrzna została dziś założona podczas zabiegu. Zewnętrzną część otrzyma od nas już po wygojeniu rany za około 4 tygodnie. Wtedy będzie mógł ocenić efekty naszych działań. Choć my już wiemy, że będzie słyszeć - dodaje.

U osoby zdrowej drgania są przekazywane przez ucho zewnętrzne i środkowe, aż do ucha wewnętrznego. U pacjenta zmagającego się z niedosłuchem typu przewodzeniowego albo mieszanego z powodu uszkodzenia którejś ze struktur ucha, dźwięki nie mogą efektywnie dotrzeć do ucha wewnętrznego - receptora.

Implant BONEBRIDGE, który został niedawno wszczepiony 66-latkowi „omija uszkodzone części ucha i przesyła dźwięki bezpośrednio do ucha wewnętrznego za pośrednictwem kości czaszki”. Z kolei u osób z głuchotą jednostronną system ten odbiera po stronie niesłyszącej dźwięki i przekazuje je do ucha wewnętrznego po stronie słyszącej. To nowa generacja, gdzie implant jest umieszczany całkowicie pod skórą. 

"Dzięki zastosowaniu BONEBRIDGE, pacjenci z uszkodzeniem ucha środkowego i z przewodzeniowymi oraz mieszanymi ubytkami słuchu mogą doświadczyć znaczącej poprawy jakości życia. Implant ten oferuje nie tylko lepszą jakość dźwięku, ale również komfort noszenia, minimalizując ryzyko infekcji i innych komplikacji związanych z tradycyjnymi urządzeniami słuchowymi" - czytamy na stronie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

Redakcja
24@bialystokonline.pl

813 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39