Pierwsza w Białymstoku tężnia już niemal gotowa. Trwa odbiór techniczny

2024.05.22 14:50
Tężnia solankowa znajduje się na osiedlu Pieczurki, w okolicach terenów rekreacyjnych oraz boiska przy ulicy Pieczurki, na końcu ulicy Włościańskiej.
Pierwsza w Białymstoku tężnia już niemal gotowa. Trwa odbiór techniczny
Fot: Rafał Rudnicki / FB

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przed nadchodzącymi wakacjami mieszkańcy Białegostoku będą mogli korzystać z pierwszej tężni solankowej (zwanej także "mokrą"). Informację tę potwierdził zastępca prezydenta Białegostoku, Rafał Rudnicki, który poinformował o trwającym odbiorze technicznym obiektu.

Tężnia solankowa jest jednym z wybranych do realizacji projektów osiedlowych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Tężnia solankowa znajduje się na osiedlu Pieczurki, w okolicach terenów rekreacyjnych oraz boiska przy ulicy Pieczurki, na końcu ulicy Włościańskiej.

W Polsce ostatnio można zauważyć wzmożony popyt na tego rodzaju obiekty, które stanowią gigantyczne filtry powietrza wykonane z drewna. Funkcjonowanie tężni polega na rozpylaniu solanki, która spływając po faszynie, odparowuje i tworzy specyficzny mikroklimat. Przebywanie w tężni jest szczególnie zalecane dla osób cierpiących na choroby dróg oddechowych. Inhalacje solanką przyczyniają się do regeneracji błony śluzowej oraz stymulacji układu odpornościowego, co ma znaczące znaczenie w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, jak również zapalenia zatok.

Koszt tej inwestycji, zrealizowanej w ramach budżetu obywatelskiego, wyniósł prawie 600 tysięcy złotych.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1374 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39