Pierwsze na Podlasiu krematorium prawie gotowe

2015.08.25 00:00
Kończy się budowa krematorium w Suwałkach. Spopielenia będą odbywały się już we wrześniu. To pierwszy tego typu obiekt w województwie podlaskim.
Pierwsze na Podlasiu krematorium prawie gotowe
Fot: ŁW

Budowa krematorium w Suwałkach rozpoczęła się dwa lata temu. Ratusz wydał zgodę na budowę, okoliczni mieszkańcy nie protestowali, bo osiedla są oddalone około 1 km od obiektu i obiekt jest już na etapie wyposażania w specjalistyczny sprzęt. Pierwsze spopielenia będą mogły być wykonywane już we wrześniu. Dotychczas mieszkańcy naszego województwa, chcąc spopielić swoich bliskich, musieli jeździć do Wyszkowa pod Warszawą.

Krematorium będzie mogło w ciągu jednego dnia wykonać pięć spopieleń. Koszt takiej usługi to około 700 zł. W nowo wybudowynaym budynku przy cmentarzu komunalnym w Suwałkach znajdą się chłodnie, biuro z zapleczem socjalnym dla pracowników oraz sala pożegnań. Krematorium nie będzie świadczyło usług pogrzebowych, ale na miejscu będzie można nabyć urnę. Co ważne, bliscy, którzy nie będą mogli być obecni podczas pożegnania zmarłego, będą mieli możliwość pożegnania się dzięki transmisji online. Jedno spopielenie będzie trwało około 1,5 godziny.

Dopiero w przyszłym roku na miejscowym cmentarzu powstanie specjalne miejsce, gdzie będzie przeznaczone miejsce do przechowywania urn z prochami. Ma być tam miejsce na 50 urn.

W Białymstoku również mówiło się o budowie spopielarni, ale tutaj mieszkańcy stanowczo zawetowali pomysł. Obiekt miał powstać na terenie sportowo-rekreacyjnym planowanym przy Stawach Marczukowskich.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1450 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39