Pierwsze wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy już przyznane

2023.02.14 17:38
Tylko w ciągu pierwszych 2 tygodni do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 1,7 mln wniosków o przyznanie 500 plus na nowy okres świadczeniowy. 82% z nich już zostało rozpatrzonych.
Pierwsze wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy już przyznane
Fot: pixabay.com

Już wpłynęło 1,7 mln wniosków do ZUS o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. W Podlaskiem rodzice i opiekunowie przekazali 42,3 tys. elektronicznych dokumentów. Rozpatrzono już 82% wniosków.

- Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Najprostszym i jednocześnie najszybszym sposobem przekazania dokumentacji do ZUS jest aplikacja mZUS – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Chcąc otrzymać pieniądze trzeba w nowym okresie świadczeniowym złożyć odpowiednio wniosek wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

- Bardzo wygodnym sposobem złożenia wniosku jest aplikacja mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store - wyjaśnia rzeczniczka.

Aplikacja mZUS posiada funkcje, dzięki którym wniosek wypełnia się jeszcze szybciej. Osoby, które składały już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywały świadczenie, mogą utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Wówczas większość danych uzupełnia się automatycznie.

- Tylko do poniedziałkowego poranka rodzice i opiekunowie złożyli już ok. 1,7 mln wniosków, co objęło ok. 2,7 mln dzieci. W naszym regionie wpłynęło ponad 42,3 tys. wniosków, co stanowi 18 proc. w stosunku do liczby złożonych dokumentów na aktualnie wypłacany okres świadczeniowy. Zakład przyznał już 82 proc. świadczeń. Liczba dzieci, na które już przyznano świadczenie, przekroczyła 2,2 mln – mówi Katarzyna Krupicka.

Rodzice i opiekunowie muszą pamiętać, że ważna jest data złożenia dokumentu. Jeśli poprawnie wypełniony dokument zostanie wysłany do 30 kwietnia 2023 r., to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Gdy wniosek zostanie złożony w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Z kolei gdy rodzic spójni się i złoży wniosek dopiero w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września, ale już tylko z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku później niż do końca czerwca powoduje, że ZUS nie wypłaci wyrównania od początku okresu świadczeniowego.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1439 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39