Pieśni z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia na pierwszej płycie Hajdy Bandy

2023.02.10 10:48
Hajda Banda to kapela, która wykonuje muzykę tradycyjną z pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. 24 lutego ukaże się pierwsza płyta tego zespołu z pieśniami i muzyką do tańca m.in. z naszego regionu.
Pieśni z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia na pierwszej płycie Hajdy Bandy
Fot: Krzysztof Gajewski

- Wykonujemy ludową muzykę z obu stron Puszczy Białowieskiej - oberki, polki, walczyki i pieśni. Brzmienie zespołu oparte jest o ludowe, regionalne instrumenty takie jak skrzypce, cymbały, basy, bęben obręczowy i harmonia trzyrzędowa - mówi Daria Butskaya, założycielka powołanego w 2021 roku zespołu.

Grupę Hajda Banda/Гайда Банда współtworzą muzycy uznanych zespołów folkowych, mieszkający na co dzień w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Lipsku i Krakowie. W skład zespołu wchodzą: Daria Butskaya - skrzypce, śpiew; Kasia Dudziak - wiolonczela, śpiew; Nika Jurczuk - skrzypce, śpiew; Mateusz Dobrowolski - bęben obręczowy; Paweł Iwan - cymbały, śpiew; Kuba Zimończyk - harmonia trzyrzędowa.

W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

- Chociaż gramy melodie tradycyjne, pochodzące z nagrań dawnych mistrzyń i mistrzów takich jak Wiera Grygoruk, Stanisław V. Malenczyk czy Maria Kałużna, to zależało mi na tym by uzyskać oryginalne brzmienie. Stąd duży skład, "podlaski big-band". Stąd nasze własne aranżacje - na płycie "Hajda!" znajdzie się 14 utworów. Tytuł naszego debiutu to zaproszenie "w drogę!": w muzyczną podróż na polsko-białorusko-ukraińskie pogranicze - dodaje Daria Butskaya.

Płytę formacji ufundowali jej fani – ponad 120 osób wsparło zrzutkę na jej produkcję.

Hajda Banda wystąpiła w Białymstoku na koncercie w ramach cyklu EtnoNurty w lutym ubiegłego roku. Przeczytaj wywiad z zespołem: Naprzód z muzyką! Poznajcie Hajdę Bandę.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1402 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39