Pilnie brakuje dwóch grup krwi!

2022.10.25 07:59
Krew to najcenniejszy lek, którego mimo wysoce rozwiniętej medycyny – nie da się wyprodukować. W Krwiodawstwie i Krwiolecznictwie w Białymstoku znów są spore braki.
Pilnie brakuje dwóch grup krwi!
Fot: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Krew jest uznawana za bezcenny lek, którego niczym nie da się zastąpić i nie da się jej wyprodukować. W Krwiodawstwie i Krwiolecznictwie w Białymstoku pilnie potrzeba dwóch grup krwi: 0 Rh- i A Rh-, mało jest też grup: 0 Rh+, A Rh+, B Rh- i AB Rh-. Zapas jest jedynie w przypadku krwi B Rh+ i AB Rh+.

Jest więc ogromna prośba więc do wszystkich dawców, by w najbliższych dniach zgłosili się do punktów pobierania krwi, szczególnie jeśli mają grupę, której pilnie brakuje.

Krew jest szczególnie potrzebna osobom, które straciły dużo krwi np. na skutek wypadków, oparzeń, zabiegów czy licznych urazów. Potrzebna jest także osobom poddawanym chemioterapiom, zmagającym się z nowotworami itp.

Oddanie krwi to nie tylko satysfakcja, ale i profity

Dawcy krwi z pewnością mogą poszczycić się świadomością, że robią coś dobrego dla drugiego człowieka – ratują jego życie. Warto jednak pamiętać, że honorowi dawcy mogą także liczyć na wiele innych profitów, np. zniżki na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w wysokości 33% (dla tych, którzy oddali krew lub jej składniki minimum 3 razy). Do tego po oddaniu krwi przysługują dwa dni wolnego (dzień, w którym oddałeś krew lub jej składniki oraz dzień następny). Oprócz tego dochodzi też ulga PIT, gdyż krew oraz osocze są darowizną, którą można odliczyć od podatku.

Kto może oddać krew? Każda zdrowa osoba między 18. a 65. rokiem życia. Dawca musi ważyć więcej niż 50 kg, gdyż  ilość pobranej krwi (450 ml) musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie. Krwi nie mogą oddawać osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały przekłuwane uszy lub inne części ciała, robiły sobie tatuaż, akupunkturę lub wykonywano u nich zabiegi operacyjne, endoskopowe czy inne diagnostyczne badania, jak np. gastroskopię, laparoskopię, panendoskopię itp.

W przypadku oddania krwi warto pamiętać, by zjeść rano lekkie śniadanie i wypić dużo wody (należy przyjąć w ciągu doby przynajmniej 2 krwi).

Pobieranie krwi nie jest bolesne i trwa około 10 minut. Należy jednak doliczyć czas na wypełnienie ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Kobiety w ciągu roku mogą oddać krew maksymalnie 4 razy, a panowie 6 razy.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku mieści się przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 23. Dawcy mogą rejestrować się osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 857456301. Godziny rejestracji: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 7.00-14.30; w środy: 7.00-17.30.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1290 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39