Piontkowski przeciwny zakazowi wycinki lasów, składa interpelację poselską [WIDEO]

2024.02.06 07:31
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakazało pozyskiwania drewna na obszarze ok. 60 tys. ha w Podlaskiem. Decyzja nie była konsultowana, ma poważne skutki gospodarcze, spowoduje też kłopoty w działaniu kilkunastu nadleśnictw. Dlatego złożyłem w tej sprawie interpelację poselską - poinformował podlaski poseł PiS Dariusz Piontkowski.
Piontkowski przeciwny zakazowi wycinki lasów, składa interpelację poselską [WIDEO]
Fot: Kamil Pietraszko
Dariusz Piontkowski i Tomasz Madras (PiS)

Politycy PiS przed podlaską siedzibą Lasów Państwowych (5 lutego) przedstawili swoje stanowisko ws. styczniowej decyzji minister środowiska i klimatu Pauliny Hennig-Kloski.

"Cios w podlaskie firmy" i "podważanie kompetencji leśników"

Poseł Dariusz Piontkowski podkreślał, że decyzja o wstrzymaniu wycinku lasów nie była konsultowana z podmiotami, których dotyczyła (firmy, leśnicy, mieszkańcy) i będzie ona nieść za sobą dotkliwe reperkusje - nie tylko gospodarcze, ale i społeczne:

- Zdaniem przedsiębiorców, tak duże ograniczenia sprawią, że firmy zajmujące się pozyskiwaniem drewna nie będą mogły wykonać kontraktów zawartych z nadleśnictwami. Będą też kłopoty z utrzymaniem zatrudnienia - mówi podlaski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości. - Gospodarką związaną z drewnem zajmuje się kilkaset firm w regionie, więc przynajmniej kilkadziesiąt z nich dotknie to ograniczenie, a kilkaset osób może mieć kłopoty z zatrudnieniem – powiedział poseł PiS, który w związku z zaistniałą sytuacją wystosował interpelację poselską skierowaną do minister środowiska i klimatu.Byłemu ministrowi edukacji narodowej wtórował były wicewojewoda podlaski, Tomasz Madras, który mówił o uderzaniu przez rząd w kompetencje leśników:

- Stajemy w obronie polskich i podlaskich przedsiębiorców, a branża związana z drewnem to wiele firm: tartaki, producenci mebli, drewna, podwykonawcy czy firmy pracujące przy wycince. Ta branża może zwykle planować swoje działania na długie lata, więc przedsiębiorcy powinni wiedzieć, jakie możliwości produkcyjne będą mieli teraz i w przyszłości. Taka decyzja to cios w podlaskie firmy i pracowników. Ograniczenie wycinki oznacza wzrost cen artykułów związanych z przetwórstwem drzewnym - podsumował.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1081 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39