PKP. Będzie przebudowany układ torowy, nowy peron i urządzenia sterowania ruchem

2023.12.22 12:38
Dzięki inwestycji PLK S.A. zyskają mieszkańcy Hajnówki i podróżni, w szczególności korzystający z połączeń dalekobieżnych. Efektem zaplanowanych prac na stacji będzie usprawnienie ruchu pociągów i wzrost przepustowości – można będzie przyjmować więcej składów.
PKP. Będzie przebudowany układ torowy, nowy peron i urządzenia sterowania ruchem
Fot: Tomasz Łotowski/PKP PLK S.A.

Nowa inwestycja - by podróżowało się lepiej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały o nowej inwestycji na terenie województwa podlaskiego, w Hajnówce, realizowanej w ramach projektu "Likwidacja wąskich gardeł i zwiększenie przepustowości linii kolejowych - etap II". Dzięki niej podróże będą wygodniejsze, a ruch pociągów dalekobieżnych sprawniejszy.

Podpisano już umowę z wykonawcą - firmą INTOP Warszawa Sp. z o.o. - opiewającą na kwotę 32 milionów złotych netto. Zostanie ona sfinansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

- W ramach inwestycji przebudowany zostanie układ torowy – zwiększą się możliwości ruchu przez stację składów nadjeżdżających od strony Bielska Podlaskiego i Czeremchy. Pociągi będą mogły krzyżować się, czyli mijać w obrębie stacji. W tym celu zabudowane zostaną dwa dodatkowe rozjazdy i elektroniczne urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wymiana urządzeń sterowania w nastawni oraz na sąsiadującym z nią przejeździe kolejowo-drogowym w ul. Warszawskiej dodatkowo zwiększy poziom bezpieczeństwa - wyjaśnia Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zaplanowano również budowę nowego peronu nr 5 oraz wydłużenie istniejącego peronu nr 4. W efekcie oba będą miały po 250 metrów długości i umożliwią sprawne przyjmowanie długich pociągów dalekobieżnych. Nowy peron powstanie w pobliżu ulicy Warszawskiej w Hajnówce i parkingu dla samochodów. Znajdą się na nim wiaty, ławki i niezbędne oznakowanie, a pochylnia zapewni dostęp dla osób o ograniczonej mobilności.

6 lat temu zdecydowano się na zwiększenie komfortu i możliwości podróży ze stacji w Hajnówce

Planowane obecnie prace to kolejny krok w modernizacji stacji Hajnówka. Roboty budowlane rozpoczną się w przyszłym roku. Ich zakończenie zaplanowano na przełom 2024 i 2025 roku. Inwestycja realizowana będzie w formule "projektuj i buduj".

Do tej pory - w latach 2017-2021 - ze wsparciem unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia przeprowadzono roboty modernizacyjne na stacji oraz nieczynnej linii kolejowej Lewki – Hajnówka. Ich celem było dostosowanie infrastruktury do powrotu ruchu pociągów regionalnych i transportów towarowych. Dzięki inwestycji po 25 latach pociągi wróciły na linię.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
538 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39