PKP likwiduje pociągi do Warszawy. W zamian podstawi autobusy

2014.02.05 00:00
PKP Intercity ma zamiar zlikwidować prawie połowę połączeń pomiędzy Białymstokiem a Warszawą. Nowy rozkład zacznie obowiązywać już w marcu.
PKP likwiduje pociągi do Warszawy. W zamian podstawi autobusy
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Chodzi tu aż o cztery z dziewięciu par pociągów. Z Białegostoku do Warszawy nie odjeżdżałyby te o godz.: 7.39, 11.14, 13.28 i 19.40. Okrojone rozkłady jazdy mają obowiązywać od 9 marca.

W sprawie likwidacji połączeń interpelację w sejmie złożył podlaski poseł Dariusz Piontkowski. Przeciwko takiemu rozwiązaniu są również liczni białostoczanie. Na Facebooku powstał nawet FanPage "Stop Likwidacji Pociągów". Na stronie internetowej http://www.petycje.pl/petycja/10274/stop_likwidacji_pocisgow.html można zaś podpisać petycję do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju ws. likwidacji połączeń. Fundacja Towarzystwo Ulepszania Świata zorganizowało też happening na peronie dworca PKP w Białymstoku.

Jak tłumaczy biuro prasowe PKP Intercity, "powodem zmian są intensywne prace modernizacyjne prowadzone przez zarządcę infrastruktury i wynikająca z nich konieczność modyfikacji oferty. Dostosowanie liczby połączeń umożliwi zarządcy infrastruktury utrzymanie atrakcyjnych czasów przejazdów do/z Białegostoku. W praktyce pociągi z Białegostoku do Warszawy pokonywałyby trasę w blisko 4, a nie jak dziś 3 godziny."

W zeszłym roku PKP PLK wydała na inwestycje około 5 mld zł i wyremontowała blisko 1,2 tys. km torów. W tym roku planuje wykorzystać 9 mld zł i zmodernizować około 2 tys. km. Prace te mają skrócić czas jazdy pociągów.

Wraz z wejściem w życie korekty, na największych dworcach, w tym w Białymstoku, zostanie poprawiona informacja - odpowiedzi na pytania pasażerów udzielać będą mobilni informatorzy. Przewoźnik rozdystrybuuje również kilkadziesiąt tysięcy ulotek z rozkładami jazdy.

Ze względu na ograniczenie liczby połączeń na linii Białystok - Warszawa PKP Intercity obiecuje też wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej dla 4 par zawieszonych pociągów. Liczba miejsc w autobusach będzie dostosowana do zainteresowania podróżnych. Bilety będzie można nabyć w trzydziestodniowej przedsprzedaży.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

981 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39