Planujesz wakacyjny wyjazd autem? Są 3 rzeczy, o których przed podróżą musisz pamiętać

2023.07.21 11:27
Lato to czas wakacyjnych wyjazdów. Niektórzy w podróż wybierają się samolotem, inni np. kołowym transportem publicznym, ale zdecydowana większość udaje się na urlop własnym autem. W takim przypadku należy sprawdzić czy pojazd, aby na pewno nas nie zawiedzie.
Planujesz wakacyjny wyjazd autem? Są 3 rzeczy, o których przed podróżą musisz pamiętać
Fot: pixabay

Latem warto pamiętać o płynach. I nie chodzi tu o odpowiednie nawodnienie

Wakacje to szczególnie wymagający okres dla pojazdów. Często muszą one pokonać setki kilometrów po drogach w różnym stanie, od lokalnych po autostrady, dlatego ważne jest, by samochód przed podróżą był w jak najlepszej kondycji. Przed dalszym wyjazdem warto więc zweryfikować stan techniczny naszego auta. Po pierwsze, należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego oraz chłodniczego.

- Wysokie temperatury panujące na zewnątrz latem mocniej obciążają układ hamulcowy. Gdy płyn osiąga zbyt dużą temperaturę wrzenia, kierowca napotyka problemy z właściwym hamowaniem, co może stanowić zagrożenie na drodze – mówi Paweł Zaręba z należącego do sieci Q Service Castrol serwisu Polauto.

Jeżeli chodzi o płyn chłodniczy, jest on niezbędny do prawidłowej pracy układu chłodzenia i w konsekwencji również działania silnika. Jego brak może doprowadzić m.in. do przegrzania silnika czy uszkodzenia klimatyzacji. Takie naprawy są bardzo kosztowne, z tego względu warto regularnie sprawdzać poziom płynów i na bieżąco wymieniać i uzupełniać je w warsztacie.

Dobre opony i sprawna klimatyzacja to podstawa

Drugim ważnym elementem, który przed wakacyjnym wyjazdem należy sprawdzić, jest stan ogumienia (ciśnienie, głębokość bieżnika, ewentualne pęknięcia). Co ważne, ciśnienie opon powinno być kontrolowane, gdy te są ostygłe. W innym przypadku odczyt z manometru może okazać się fałszywy. Odpowiedni poziom ciśnienia w oponach pozwala obniżyć zużycie paliwa oraz przedłuża ich trwałość. Z kolei właściwa głębokość bieżnika powinna być nie mniejsza niż 1,6 mm. Jazda na oponach z płytszym bieżnikiem jest nie tylko niebezpieczna, ale też niezgodna z obowiązującym prawem.

Dodatkowo przed podróżą, dla własnego komfortu, dobrze jest sprawdzić klimatyzację. Jej przegląd powinien być wykonywany raz w roku, a jednym z ważniejszych etapów serwisu jest wymiana filtra kabinowego, w którym gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia. Sprawnie działający filtr oczyszcza powietrze w samochodzie, co zwiększa wygodę jazdy.

- To naturalne, że podczas eksploatacji samochodu w układzie klimatyzacji pojawiają się ubytki. Szacuje się, że rocznie pozostają na poziomie 5-10%. Regularny serwis pozwala uniknąć sytuacji, w której przestaje on być w pełni wydajny. Dzieje się tak szczególnie przy panujących zbyt dużych temperaturach. Wtedy klimatyzacja nie spełnia swojej podstawowej roli - informuje Paweł Zaręba.

Oczywiście w wakacyjną podróż można się udać bez wykonania powyższych czynności, ale wtedy istnieje duże ryzyko, że nasz urlop, zamiast momentem wytchnienia, stanie się pełnym nerwów i niepewności koszmarem. Lepiej więc szanse na nieudany wyjazd jak najbardziej zminimalizować.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

989 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39