Plany Teatru Dramatycznego na nowy sezon. Premiery i wyjazdy na festiwale

2015.09.09 00:00
Co obejrzymy w Teatrze Dramatycznym w najbliższych miesiącach? W repertuarze znajdą się m.in. spektakle na podstawie książek Doroty Masłowskiej, Krzysztofa Gedroycia i Grzegorza Kasdepke.
Plany Teatru Dramatycznego na nowy sezon. Premiery i wyjazdy na festiwale
Fot: Anna Dycha
Spektakl "Sońka" będzie można obejrzeć w Zabrzu i Gdańsku

Premiery

Teatr Dramatyczny ma w planach drugą część dyptyku poświęconego bieżeństwu. "Bieżeńcy. Losy" Dany Łukasińskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur zostaną zaprezentowane 28 listopada. Na deskach Węgierki obejrzeć można będzie też spektakl "Piwonia. Niemowa. Głosy" Krzysztofa Giedroycia w adaptacji autora i reżyserii Zbigniewa Brzozy. Premiera 29 grudnia.

W ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych w najbliższym czasie powstaną spektakle: "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reżyserii, scenografii oraz w opracowaniu muzycznym Elżbiety Lisowskiej i Michała Pabiana - spektakl w ramach projektu Teatr Seniora (premiera 29 września) oraz "Emocjałki" na podstawie "Wielkiej księgi uczuć" Grzegorza Kasdepke w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Adama Biernackiego – spektakl w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku otrzymanego przez Justynę Godlewską-Kruczkowską (premiera 25 października).

Projekty i działania edukacyjne

W sezonie 2015/2016 Teatr Dramatyczny planuje kontynuację stałych działań edukacyjnych i projektów. Nie zabraknie m.in. Pojedynków, Bajkowych Poranków, lekcji i warsztatów teatralnych. Jak co roku, placówka weźmie udział w Międzynarodowym Dniu Teatru, Nocy Muzeów i akcji Dotknij Teatru.

Ponadto na Scenie PracOFFnia w październiku i listopadzie widzowie będą mogli wysłuchać czytań dla dorosłych oraz maratonu czytań dla dzieci w ramach projektu grupy Teraz Poliż "Kobiece pisanie, kobiece praktyki w teatrze - projekt badawczo-popularyzatorski dot. polskich dramatopisarek XIX i XX w." oraz zobaczyć projekt autorstwa Joanny Grochulskiej i Magdy Kupryjanowicz "Białostoczanki".

Spektakle wyjazdowe i festiwale

Swoje spektakle Teatr Dramatyczny prezentować będzie m.in. na XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" Zabrze 2015 ("Sońka") i w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim ("Antyhona", "Guguły", "Sońka"). W ramach współpracy ze Wschodem w listopadzie planowany jest wyjazd do Teatru Narodowego im. Mihaia Eminescu w Kiszyniowie ze spektaklami "Glany na glanc", "Guguły" i "Shakespeare". Jednocześnie Teatr z Kiszyniowa odwiedzi i zaprezentuje spektakle w Białymstoku. Dodatkowo w sezonie 2015/2016 Teatr Dramatyczny rozpoczyna współpracę z teatrami z Rumunii.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

990 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39