Plaża w Supraślu zamknięta. Woda została skażona?

2021.07.10 18:02
Od soboty (10.07) na Plaży Miejskiej w Supraślu został wprowadzony do odwołania zakaz kąpieli. Powodem jest wiele śniętych ryb, a rzeka prawdopodobnie została biologicznie skażona.
Plaża w Supraślu zamknięta. Woda została skażona?
Fot: Radosław Dobrowolski /fb
Śnięte ryby w rzece Supraśl

Plaża w Supraślu została czasowo zamknięta. Jak informuje burmistrz gminy Supraśl, Radosław Dobrowolski, powodem jest domniemane skażenie wody. W rzece znajduje się wiele śniętych ryb - jest to stan, w którym ryba jeszcze żyje, ale nie może powrócić do aktywnego życia biologicznego. Śnięcie spowodowane może być zarówno niską temperaturą, zatruciem wody lub brakiem tlenu.

"Ostatnie badanie wody przeprowadzone w ubiegłym tygodniu nie wskazywało nic szkodliwego. Proszę wszystkich, aby powstrzymali się z kąpielą w rzece Supraśl" - przekazał w mediach społecznościowych burmistrz.

Jego zdaniem, ostatnie ponadnormatywne deszcze i rozlewiska na łąkach i zaleganie wody w rowach, spowodowały rozwój mikroorganizmów, które zabrały tlen.

"To z kolei wywołało przyduchę. Wiele ryb i raków padło. Woda została prawdopodobnie skażona biologicznym rozkładem tych wszystkich stworzeń. Zadysponowałem OSP Supraśl i Ogrodniczki, aby spróbować uratować przynajmniej te ryby, które są w naszym zbiorniku w Supraślu" - dodaje Radosław Dobrowolski.

O całej sprawie poinformował już wojewodę podlaskiego, Wody Polskie oraz władze Polskiego Związku Wędkarskiego w Białymstoku.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Białegostoku pobrała już próbki wody do analizy. Na plaży do odwołania wprowadzony został zakaz kąpieli.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1479 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39