Plenerowe wydarzenia, instalacja, spektakle dla dzieci. Czas na DSW! [WIDEO]

2017.05.23 08:08
Spektakl dla dzieci, otwarcie instalacji Emitera w Tarbucie i przedstawienia studentów Akademii Teatralnej - tymi wydarzeniami rozpoczną się w środę (24.05) Dni Sztuki Współczesnej.
Plenerowe wydarzenia, instalacja, spektakle dla dzieci. Czas na DSW! [WIDEO]
Fot: Michał Strokowski
W programie jest spektakl "Joanna. Johanna. Johanan" Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi

Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni. Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury.



Historia znalezionej lalki, instalacja i spektakle studentów

Pierwsze wydarzenia 32. edycji DSW przed nami. Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprezentuje spektakl "Joanna. Johanna. Johanan", który jest przeznaczony dla widzów w wieku 12+. Po II wojnie światowej do jednej z dolnośląskich miejscowości wprowadzają się nowi lokatorzy. W poniemieckim domu odkrywają cenne przedmioty poprzednich mieszkańców, wśród nich - piękną lalkę. Kim była jej właścicielka, a może właścicielki? Jakie były ich losy? Spektakl rozpocznie się o godz. 18.00 w sali Forum. Po nim spotkanie z twórcami, które poprowadzi Olga Gordiejew.

Z kolei w szkole żydowskiej Tarbut Emiter zaprezentuje instalację "Terytorium snu". Wpisuje się ona w przestrzeń opuszczonego budynku. Motyw snu jest nierozerwalnie związany z kulturą, przesądami, ale i duchowością. Wizje, sny prorocze czy sen jako medium w tradycji Starego i Nowego Testamentu to istotna część kultury i literatury, tworząca kody i symbole. Sen to obszar badań naukowych, ale i tajemnicy, myślenia magicznego, lęku i koszmaru. Przez sen wchodzimy do świata, w którym nie ma chronologii, pojawiają się zjawiska i działania wykraczające poza znaną nam rzeczywistość. Otwarcie instalacji odbędzie się o godz. 20.00. Spotkanie z artystą o godz. 21.00 poprowadzi Mirosław Miniszewski.

Natomiast w Teatrze Szkolnym im. J. Wilkowskiego będzie można obejrzeć dwa spektakle studentów Akademii Teatralnej. Pierwszy "Nazywam się wojna" to kolaż pozornie zwykłych historii zwykłych dzieciaków. Tylko pozornie - to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Drugi "Amor Omnia Vincit" to historia odsłaniająca życie pisarza Hansa Christiana Andersena, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień, wśród których dominują niepokój, bezwzględność i brak miłości. Spektakle przeznaczone są dla widzów w wieku 16+. Rozpoczną się o godz. 21.00.

Artyści wyjdą w miasto

W tym roku Dni Sztuki Współczesnej odbędą się po raz 32. i potrwają do 28 maja. Gośćmi festiwalu będą m.in.: VerTeDance Company z Czech, Independent Theatre and Dance Project z Białorusi, Dakh Daughters z Ukrainy, Robert Nižník z Czech, Teatr Biuro Podróży, Teatr Pieśń Kozła, Teatr Kana, Ludomir Franczak, Centrala 71/Supernova, Emiter, Kristen, Kobieta z wydm, Magdalena Franczak, Paweł Matyszewski, Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi.

Wydarzenia zorganizowane zostaną w wielu miejscach miasta - nie tylko w kinie Forum i Famie, ale też m.in. na Węglowej, w Galerii R5 czy Otwartej Przestrzeni Artystycznej ARTEA. W plenerze można będzie obejrzeć spektakle "TUWIM Julek - PARA buch, FRAZY w ruch" (suchy staw przy Pałacu Branickich) czy "Cisza w Troi" (dziedziniec Pałacu Branickich).

Portal BiałystokOnline patronuje festiwalowi.

Program: 32. Dni Sztuki Współczesnej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1402 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39