Plenerowy spektakl, niecodzienna podróż. Jedyne pokazy w weekend

2015.08.26 00:00
11 stacji, pociąg jadący wzdłuż linii kolejowej Sokoły - Łapy i widzowie, którzy staną się bohaterami. To będzie nietypowa podróż. Zafunduje ją Teatr Dramatyczny, a odbyć ją można wyłącznie w ten weekend.
Plenerowy spektakl, niecodzienna podróż. Jedyne pokazy w weekend
Fot: materiały Teatru Dramatycznego
Spektakl przygotowywany jest w plenerze

"Bieżeńcy. Exodus" to pierwsza część dyptyku "Bieżeńcy". Spektakl powstaje sto lat po "dobrowolnej ucieczce" (ten oksymoron najlepiej oddaje dwoistość interpretacji tego casusu) lokalnych mieszkańców Polski Wschodniej z miejsc zagrożonych inwazją niemiecką, pod wpływem propagandy rosyjskiej.

Sen o bieżeństwie

Spektakl zagrany zostanie w plenerze, na trasie kolejowej Sokoły - Łapy, w kierunku Białegostoku. Widzowie podążą śladami swoich przodków drogą pełną niewiadomych.

- Bieżeństwo to biała plama na mapie ogólnopolskiej. Bez tego wydarzenia losy I wojny światowej nie są w pełni ukazane - mówiła na konferencji prasowej Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektor Teatru Dramatycznego, która sprawuje opiekę reżyserską nad spektaklem.

Spektakl będzie swoistą podróżą, interaktywną grą. Widzowie poczują się jak przed 100 laty - poczują ścisk pociągu, najazd straży carskiej, będą mogli wykupić się łapówką (wszyscy biorący udział w spektaklach otrzymali specjalne ruble).

Jednak Korytkowska-Mazur podkreśla: - To jest nasz "sen o bieżeństwie", a nie rekonstrukcja historyczna.

Przywrócić bieżeństwo historii

- Chcemy przypomnieć o bieżeństwie, wprowadzić te wydarzenia do historii - dodaje Dana Łukasińska, autorka scenariusza. - Nie ma ich w podręcznikach. Gdy rozmawiałam z moimi znajomymi, też nie wiedzieli, co to jest bieżeństwo.

Wspomina, że materiały do projektu zbierała co najmniej od 2 lat. Widzowie - na wzór bieżeńców - zostaną zapędzeni do wagonów kolejowych, by na poszczególnych stacjach i wzdłuż drogi poznawać historię wypędzenia. W projekcie wystąpi cały zespół Teatru Dramatycznego oraz statyści. Kontynuację losów bieżeńców zobaczyć można będzie 28 listopada już na scenie TD. Tytuł spektaklu - "Bieżeńcy. Losy".

Plenerowy projekt nie powstałby, gdyby nie współpraca z Zakładem Linii Kolejowych w Białymstoku, Podlaskim Oddziałem Przewozów Regionalnych oraz gminą Sokoły. Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zarządu Województwa Podlaskiego. Jego koszt to ok. 200 tys. zł.

Szczegóły: "Bieżeńcy. Exodus"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1486 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39