POLECAMY
Po kilkutygodniowej przerwie Główny Lekarz Weterynarii potwierdził dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń.
We wtorek (27.09) Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce. ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń, położonym w gminie Nurzec-Stacja, w powiecie siemiatyckim. Znajduje się ono w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym przez wojewodę podlaskiego w związku z wystąpieniem 17 ogniska ASF. Niemal jednocześnie groźnego wirusa stwierdzono w gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska, w województwie lubelskim. Tam hodowano 10 świń. Gospodarstwo leży w tzw. obszarze zapowietrzonym. W gospodarstwach, w których wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Od początku występowania ASF w Polsce, czyli od lutego 2014 r., odnotowano w sumie 22 ognisk choroby u świń domowych, z czego aż 19 wystąpiło w bieżącym roku.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
Sport 10:00
Aktualności 07:40
Aktualności 2026.06.27 15:23
Nauka 2026.06.27 10:00
Sport 2026.06.27 09:00
Aktualności 2026.06.26 19:10
Kryminalne 2026.06.26 17:30
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji