Po raz 3. ulicami Białegostoku przejdzie Podlaski Marsz Cieni

2017.04.22 16:02
Upamiętnią kolejną rocznicę Zbrodni Katyńskiej i w milczeniu przejdą głównymi ulicami. W Białymstoku odbędzie się III Podlaski Marsz Cieni.
Po raz 3. ulicami Białegostoku przejdzie Podlaski Marsz Cieni
Fot: Michał Kardasz

W niedzielę (23.04) w centrum Białegostoku zorganizowany zostanie III Podlaski Marsz Cieni, upamiętniający 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, polskich oficerów WP, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Policji Państwowej, pomordowanych przez sowietów w 1940 r.

Pochód utworzą członkowie grup rekonstrukcyjnych, w historycznych mundurach polskich żołnierzy i policjantów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD. Wszyscy w milczeniu wyruszą o godz. 12.00 sprzed Archikatedry Białostockiej i przejdą ulicami: Rynek Kościuszki, Lipową, Grochową, Kalinowskiego, Skłodowskiej-Curie do Pomnika Katyńskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. Kierowcy muszą pamiętać o ograniczeniach w ruchu w tym czasie.

W trakcie marszu odczytanych zostanie blisko 500 nazwisk polskich oficerów zamordowanych na wschodzie pochodzących bądź związanych z Podlasiem.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie "Rodzina Katyńska", rekonstrukcyjne Stowarzyszenie "Grupa Wschód" oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku przy wsparciu białostockiego urzędu miasta i pod patronatem honorowym wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.

Warto przypomnieć, że w Parku Konstytucji 3 Maja odsłonięto Krzyż Katyński, który zamontowano pod koniec marca obok istniejącego Pomnika Katyńskiego (szczegóły: W Parku Konstytucji 3 Maja stanął Krzyż Katyński).

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

917 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39