Po tej chorobie można korzystać z sanatorium ZUS za darmo. Wielu pacjentów tego nie wie

2024.06.12 11:50
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Warto wiedzieć, że panie, które zmagały się z tą chorobą, mogą wyjechać do sanatorium z ZUS-u, nie ponosząc żadnych kosztów. Trzeba jednak spełnić określone warunki.
Po tej chorobie można korzystać z sanatorium ZUS za darmo. Wielu pacjentów tego nie wie
Fot: pixabay.com

Rehabilitacja kobiet, które zmagały się z nowotworem piersi, jest bardzo ważna i potrzebna. Pacjentki często nie wiedzą, że mogą z niej skorzystać, wyjeżdżając do sanatorium ZUS i to bez ponoszenia żadnych kosztów.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 2010 r. realizuje program rehabilitacji w schorzeniach onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. Celem programu jest wspomaganie procesu dochodzenia do pełnej sprawności, a w efekcie umożliwienie kobietom powrotu do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Tylko w ubiegłym roku z takiej rehabilitacji w całym kraju skorzystało 980 osób, w tym 1 mężczyzna — informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej? Mogą na nią być skierowane „osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim, osoby pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, jak również osoby pracujące, które są zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy”. Aby zostać skierowanym na kurację, trzeba mieć także orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, które jest wydawane m.in. na wniosek lekarza prowadzącego. 

Rehabilitacja po leczeniu nowotworu piersi - dla kogo?

Rehabilitacja w sanatorium ZUS jest skierowana dla kobiet po leczeniu nowotworu piersi, które zmagają się wciąż z różnymi dolegliwościami, takimi jak obrzęki limfatyczne oraz ograniczenia ruchomości kończyn. 

Można z niej skorzystać:
- 9 miesięcy po ukończeniu leczenia chemioterapeutycznego, 
- 9 miesięcy po ukończeniu leczenia radioterapeutycznego,
- 9 miesięcy po zabiegu operacyjnym w przypadku ukończenia leczenia radioterapeutycznego, 
- 12 miesięcy po zabiegu operacyjnym w przypadku ukończenia leczenia chemioterapeutycznego
i radioterapeutycznego, 
Trzeba też być w dobrym stanie ogólnym, a rany pooperacyjne muszą być wygojone.

Przeciwskazaniem do rehabilitacji są: zaawansowana choroba nowotworowa, ubytek masy ciała powyżej 35 proc., nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych takich jak: niedokrwistość, małopłytkowość, neutropenia. Z pobytu w sanatorium nie mogą skorzystać także osoby, które wymagają stałej opieki. 

Rehabilitacja po leczeniu gruczołu piersiowego, na którą kieruje ZUS, polega na całodobowym pobycie w specjalistycznym ośrodku w miejscowości Rymanów-Zdrój oraz Ustroń. Turnus trwa 24 dni. W tym czasie osoby, które tam przebywają, mogą liczyć na pomoc i wsparcie wielu specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów oraz pielęgniarek. Program obejmuje m.in. m.in. ćwiczenia ruchowe, które wspierają leczenie następstw leczenia onkologicznego, masaż limfatyczny kończyny górnej, naukę automasażu limfatycznego kończyny górnej, wsparcie psychologiczne, w tym indywidualne spotkania z psychologiem, grupy wsparcia, treningi relaksacyjne, edukację zdrowotną.

- Osoba skierowana do ośrodka z ZUS-u nie ponosi żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, wyżywieniem czy zakwaterowaniem. Leczenie jest finansowane w całości przez Zakład, który również pokrywa koszty dojazdu do sanatorium i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji publicznej – wyjaśnia rzeczniczka.

Osoby, które chciałyby pojechać do sanatorium ZUS, muszą złożyć niosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS  (formularz PR-4), który wypełnia i podpisuje lekarz prowadzący leczenie. Potrzebna jest też dokumentacja medyczna z leczenia (np. konsultacje lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, badania obrazowe i laboratoryjne).

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1093 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39