Po zimowej przerwie na ulice Białegostoku wrócą BiKeRy

2021.03.24 12:14
Rozpoczyna się 8. sezon BiKeRa. Już od początku kwietnia mieszkańcy Białegostoku oraz gmin Choroszcz i Juchnowiec będą mogli ponownie korzystać z rowerów miejskich.
Po zimowej przerwie na ulice Białegostoku wrócą BiKeRy
Fot: UM Białystok
Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski

Niesłabnące zainteresowanie

1 kwietnia na ulice miasta wrócą rowery miejskie. W Białymstoku jest aktualnie 54 stacji BiKeR oraz po dwie w Choroszczy i Kleosinie (gmina Juchnowiec Kościelny). Łącznie we flocie jest 574 jednośladów standardowych - w tym 50 rowerów wyposażonych w foteliki dla dzieci, 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych.

– BiKeRy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Z białostockich rowerów miejskich korzystają tysiące osób. To ekologiczny, zdrowy i atrakcyjny sposób na przemieszczanie się po Białymstoku – powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut. Następnie za jedną godzinę przejażdżki płaci się 1 zł, a za pełną drugą godzinę 3 zł - za każdą kolejną 5 zł. Pierwsze rowery na ulicach miasta pojawiły się w 2014 r. W kolejnych sezonach system BiKeR był rozbudowywany o nowe miejsca wypożyczeń, a liczba pojazdów znacząco się powiększała.

– Z każdym kolejnym rokiem przybywa amatorów miejskiego roweru, co bardzo nas cieszy. Od 2014 r. prawie 100 tys. osób dokonało ponad 3 milionów wypożyczeń - dodał prezydent.

Automatyczny zwrot

Tak jak w poprzednim sezonie, na stacjach rowerowych nie ma urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower. Zwracając rower jego zamknięcie następuje przy pomocy "blokady O-lock", która jest na tylnym kole i w czasie jazdy pozostaje otwarta. Po zakończeniu jazdy wystarczy zablokować zamek O-Lock. Wówczas jednoślad zwróci się automatycznie.

Instrukcje dotyczące wypożyczenia i zwrotu można znaleźć na stacji oraz na każdym rowerze. Warto wiedzieć, że jednoślady można oddawać za dodatkową opłatą także poza stacjami rowerowymi.

"Rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 10 zł). Ważne, aby pozostawiać rowery w miejscu ogólnodostępnym i aby zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Jeśli wypożyczymy rower pozostawiony poza stacją, a zwrócimy go na stacji, za taką operację Nextbike doładuje nasze konto dodatkowymi 2 zł na przejazdy" - informuje magistrat.

Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Płatność za wypożyczenie roweru możliwe jest poprzez kartę płatniczą lub za pomocą aplikacji.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1238 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39