Pociągiem na majówkę? Będą dodatkowe trasy i połączenia

2024.04.30 10:24
Majówka na torach: jak koleją odkrywać uroki Podlasia i unikać korków! Długi weekend majowy to idealny czas na regionalne eskapady kolejowe. Sprawdź ofertę!
Pociągiem na majówkę? Będą dodatkowe trasy i połączenia
Fot: POLREGIO

Zbliżający się długi weekend majowy to doskonała okazja do odkrywania własnego regionu. Dzięki temu nie tylko unikniesz korków, ale również możesz się cieszyć ekologiczną podróżą i wiosennymi krajobrazami zza okna. Korzystając z licznych połączeń kolejowych, łatwo dotrzesz do atrakcyjnych turystycznie miejsc oraz mniej znanych, ale równie urokliwych zakątków kraju. Koleje oferują również atrakcyjne zniżki, co czyni podróż i komfortową, i ekonomicznie opłacalną, dając szansę na relaksujący odpoczynek oraz niezapomniane wspomnienia.

Polregio motywuje do eksplorowania województwa podlaskiego

- W ramach majówkowej promocji Polregio można zaplanować odkrywanie urokliwych zakątków Podlasia poprzez piesze wędrówki, jazdę rowerem po malowniczych szlakach, rodzinny relaks w otoczeniu przyrody, korzystanie z lokalnych atrakcji kulturalnych oraz delektowanie się regionalną kuchnią. Niezapomnianym przeżyciem dla miłośników przyrody może być podróż pociągiem przez Puszczę Knyszyńską - zachęca Renata Gerasimiuk z Podlaskiego Zakładu Polregio S.A.

Już 1 i 3 maja ruszą sezonowe połączenia z Białegostoku do miejscowości Waliły. Pociągi "Poleski" i "Radunin" będą odjeżdżały z Białegostoku o godzinach 9.17 i 15.44, a z Walił odjazdy zaplanowano na godziny 10.25 i 16.44. Od 8 czerwca do 29 września pociągi będą kursowały w każdy weekend oraz 15 sierpnia.

Z pewnością ciekawe będą, zwłaszcza o tej porze roku, wycieczki ścieżkami Biebrzańskiego Parku Narodowego, mającym swoją siedzibę w Osowcu. A na ostatni dzień majówki, na niedzielę 5 maja zaplanowano Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej "Sto pomysłów dla Biebrzy". Targi odbędą się w niedzielę 5 maja w godzinach od 10.00 do 16.00, na placu Miejskiego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Goniądzu. Dojazd w te miejsca umożliwią połączenia z Białegostoku w kierunku Ełku.

- Natomiast w sercu Podlasia, Białymstoku, zachwycają Ogrody Branickich, regionalne zbiory w Muzeum Podlaskim. Dla rodzin z dziećmi świetnym miejscem na wypoczynek oraz zabawę jest Park Zwierzyniecki z położonym w pobliżu Akcentem Zoo lub bogata oferta białostockich teatrów i kin - dodaje Renata Gerasimiuk.

Zaproponowane kierunki majowych podróży to tylko niektóre z wielu możliwości, jakie można wziąć pod uwagę, decydując się na podróżowanie koleją regionalną. A dzięki obowiązującej na terenie naszego województwa atrakcyjnej "Taryfie Podlaskiej" koszty majówkowych wycieczek nie będą wysokie.

Służby zadbają o bezpieczeństwo podróżnych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są przygotowane na wzmożony ruch w okresie od 30 kwietnia do 5 maja. Nad bezpieczeństwem podróżnych będą czuwać zespoły pracowników pogotowia technicznego oraz blisko 3000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa funkcjonariusze wykorzystywać będą nowoczesne wyposażenie techniczne, takie jak fotopułapki, noktowizory, termowizory oraz mobilne centra monitoringu, które prowadzić będą obserwację linii kolejowych. W służbie mundurowych wspierać będzie około 70 psów patrolowych. Wsparcia udzielą również przedstawiciele innych formacji - Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i Inspekcji Transportu Drogowego.

Nadzorca infrastruktury stale współpracuje z przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi. Do działania gotowych jest 171 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Przygotowano 63 pociągi sieciowe, które mogą zostać natychmiastowo wykorzystane w przypadku wystąpienia usterki sieci trakcyjnej. W razie szczególnej potrzeby do dyspozycji pozostaje 5 lokomotyw osłonowych, stacjonujących na kluczowych stacjach.

Ważne zasady podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowo-drogowe

Kolejarze apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Zawsze należy zachować szczególną ostrożność, zatrzymać się przed znakiem stop, czerwonymi światłami i nie wjeżdżać pod opadające rogatki. Ważne telefony, z których można skorzystać, gdyby urządzenia przejazdowe nie działały lub samochód zgasł na przejeździe, znajdują się na żółtych naklejkach #ŻółtaNaklejkaPLK umieszczonych na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku, do którego przymocowane jest ramię rogatki.

Ponadto Centrum Wsparcia Klienta działa 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, zapewniając podróżnym pomoc na każdym etapie podróży. Pracownicy CWK współpracują z obsługą składów pasażerskich, aktualizują komunikaty dla pasażerów wygłaszane w pociągach, na dworcach
i peronach, nadzorują przejazdy osób z niepełnosprawnością.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1587 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39