Podatnicy chętnie umawiają wizytę w urzędzie przez Internet. Jak to zrobić?

2024.05.10 09:13
W pierwszym kwartale 2024 r. podatnicy w całym kraju umówili przez usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym" ponad 1,1 mln wizyt.
 Podatnicy chętnie umawiają wizytę w urzędzie przez Internet. Jak to zrobić?
Fot: pixabay.com

Ta opcja cieszy się popularnością

Podatnicy, którzy chcą załatwić sprawę bezpośrednio w urzędzie skarbowym, nie stojąc w kolejce, mogą skorzystać z usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym". Dzięki tej opcji można m.in. elektronicznie zarezerwować wizytę w wybranym urzędzie - planując ją nawet 21 dni wcześniej, w dogodnym dniu i o wybranej godzinie. Usługa ta cieszy się ogromną popularnością w całym kraju. Także w naszym regionie podatnicy chętnie z niej korzystają.

- Dzięki naszej usłudze podatnik może szybko załatwić nawet najbardziej skomplikowaną sprawę. Rezerwację wizyty ułatwia mu dostępny katalog spraw i wyszukiwarka usług. Dzięki tym narzędziom podatnik trafia do właściwego eksperta i uzyskuje informację, której potrzebuje. Nie wszystkie sprawy wymagają jednak spotkania z ekspertem. Jeśli podatnik przykładowo chce złożyć dokument nie musi umawiać się na wizytę – podkreśla wiceminister finansów szef KAS Marcin Łoboda.

Tylko w I kwartale 2024 r. klienci urzędów skarbowych umówili w całym kraju ponad 1,1 mln wizyt. Średni czas obsługi podatnika podczas umówionego spotkania wyniósł 17 minut. Z ankiet przeprowadzanych po umówionej wizycie wynika, że aż 91 proc. podatników było zadowolonych ze swojej wizyty.

Jak umówić lub odwołać wizytę w urzędzie skarbowym?

Najszybszym i najprostszym sposobem umówienia wizyty jest rezerwacja internetowa za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Wystarczą cztery kroki:

- wybór województwa oraz urzędu,
- wybór sprawy do załatwienia,
- wybór daty i godziny,
- podanie danych i numeru kontaktowego lub adresu email.

Po umówieniu wizyty na podany numer telefonu lub adres e-mail wysyłane jest potwierdzenie rezerwacji z informacją m.in. o stanowisku/pokoju, do którego podatnik powinien się zgłosić w dniu wizyty. Osoby, które umawiają wizytę co najmniej dwa dni wcześniej, dzień przed spotkaniem otrzymają dodatkowo SMS-owe przypomnienie.

Wizytę można też zarezerwować telefonicznie lub osobiście w urzędzie skarbowym. Większość wizyt (56 proc.) jest obecnie umawianych elektronicznie za pomocą specjalnego formularza na stronie wizyta.podatki.gov.pl.

Jeśli podatnik nie może przyjść na umówioną wcześniej wizytę, ma możliwość jej odwołania. Można to zrobić telefonicznie – dzwoniąc do urzędu skarbowego lub internetowo – wypełniając formularz dostępny na stronie wizyta.podatki.gov.pl podając:

- numer umówionej wizyty,
- imię i nazwisko,
- numer telefonu lub e-mail.

Wprowadzone dane powinny być takie same, jak dane, które podatnik podał podczas rejestracji. Dzięki odwołaniu wizyty na którą nie możemy przyjść, inna osoba będzie mogła umówić się w tym czasie do urzędu.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1435 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39