Podlascy "bohaterowie naszych czasów" nagrodzeni przez wiceministra MSWiA. Omówiono też policyjne plany na kolejny rok

2015.12.28 00:00
Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński wręczył nagrody dla zasłużonych funkcjonariuszy z województwa podlaskiego.
Podlascy "bohaterowie naszych czasów" nagrodzeni przez wiceministra MSWiA. Omówiono też policyjne plany na kolejny rok
Fot: Justyna Fiedoruk

Mundurowi docenieni za męstwo i odwagę

W całej Polsce nagrody otrzymało w sumie 445 funkcjonariuszy – 305 z policji, 90 ze straży pożarnej, 44 ze straży granicznej i 6 z BOR-u. Kilkadziesiąt osób wyróżniono w naszym województwie. Na nagrody dla wszystkich zasłużonych mundurowych przeznaczono prawie milion złotych. Doceniono ich za heroiczne zachowania, np. pomoc tonącemu, ewakuowanie rodzin z płonącego budynku, uratowanie życia duszącemu się niemowlęciu czy wyciągnięcie mężczyzny z zakleszczonego auta.

- Chcemy wręczyć nagrody tym, którzy wykazali się szczególną ofiarnością podczas służby - mówił wiceminister Zieliński. – Bardzo istotne jest to, by policjant pomagał np. kiedy kierowca ma problemy na drodze. Nie tylko szykanował, represjonował za to, że ktoś łamał przepisy, aczkolwiek to też oczywiście musi robić. Chodzi o to, by ludzie byli przekonani, że funkcjonariusz przede wszystkim niesie pomoc – dodał.

Jakie zmiany w kolejnym roku?

Wiceminister MSWiA poinformował, że ani obywateli, ani funkcjonariuszy nie czekają jakieś diametralne zmiany. W przyszłym roku mają być realizowane zapowiedzi obecnego rządu.
- Rok 2016 nie daje jeszcze możliwości budżetowych na realizację tych wszystkich zamierzeń, ale 2017 i kolejne lata będą na pewno stwarzały odpowiednie warunki na realizację naszych planów. Ale pewne elementy chcemy rozpocząć dysponując tymi środkami, które są – poinformował Zieliński.

Wiceminister zapowiedział też kilkuprocentowe podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Chce tym samym zbudować "prawdziwy system motywacyjny".

Zmianą będzie również stworzenie krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Będzie ona sporządzona według jednolitych kryteriów w całym kraju.
- Mapa będzie służyła wielu zadaniom, jednak jednemu w szczególności – to będzie jedna z podstaw kształtowania struktur policji w terenie – mówił wiceminister.

Polityk skrytykował likwidację ponad połowy posterunków policji w ostatnich latach. Mapa zagrożeń będzie podstawą ku temu, by w różnych miejscach odtwarzać bądź tworzyć struktury policyjne, posterunki, komisariaty, wzmacniać komendy itp. Zapowiedziano też "odchudzenie komendy głównej".
- Część etatów z komendy głównej policji zostanie przekazanych do struktur niższych – tam, gdzie są prawdziwe zadania do wykonania – dodał wiceminister.

Poruszono też kwestię Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO. Zdaniem Zielińskiego są to ważne przedsięwzięcia, w które będą zapewne zaangażowani funkcjonariusze z całego kraju, by zapewnić bezpieczeństwo osobom biorącym w nich udział.

- Przed nami szereg różnych przedsięwzięć. Będzie jeszcze wiele okazji, by o tym mówić – podsumował polityk.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
836 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39