Podlascy uczniowie wezmą udział w kampanii "Świadomie wybieram przyszłość"

2012.09.19 00:00
32 szkoły z województwa podlaskiego zgłosiły się do kampanii "Świadomie wybieram przyszłość". Nauczyciele tych placówek będą pomagać swoim uczniom świadomie podejmować decyzje dotyczące ich kariery zawodowej.
Podlascy uczniowie wezmą udział w kampanii "Świadomie wybieram przyszłość"
Fot: materiały organizatora

Kampania "świadomie wybieram przyszłość" ma na celu pokazanie młodzieży, iż posiadają pewne typy osobowości zawodowej i mogą sami kształtować własną ścieżkę kariery zgodną z ich osobistymi preferencjami i predyspozycjami zawodowymi.

Od września do grudnia prawie 7400 uczniów, dzięki zaangażowaniu nauczycieli i dyrektorów ma możliwość wykonania kwestionariusza obszarów i kompetencji zawodowych i otrzymania jego wyniku bezpłatnie. Kwestionariusz jest dostępny online a jego wypełnienie trwa około 15 minut, przez co dużo łatwiej jest go przeprowadzić wśród uczniów, zarówno podczas lekcji jak i poproszenie o jego wypełnienie w domu w ramach zadania domowego. Dzięki dostępowi do niego młodzież dowie się, jakie posiada predyspozycje do wykonywania określonych zawodów i czynności w określonym środowisku pracy. Na podstawie otrzymanych wyników będzie w stanie określić zawody, które są dla nich najodpowiedniejsze i te, do których ma mniejsze uzdolnienia. Uczniowie z pomocą doradcy czy pedagoga będą mieli szanse bardziej precyzyjnie zaplanować drogę kształcenia i kariery a ponadto otrzymają wskazówki i sugestie, które zawody czy środowiska pracy są zgodne z ich osobowością, predyspozycjami i perspektywami rynku pracy.

- Aby jeszcze bardziej pomóc młodzieży w wyborze dalszej ścieżki kariery oraz wesprzeć doradców zawodowych i nauczycieli w szkołach przygotowaliśmy scenariusz lekcji na temat poradnictwa zawodowego oraz ćwiczenia dla uczniów, dzięki którym już podczas lekcji mogą poznać swoje preferencje i predyspozycje zawodowe. Chcemy, aby młodzież zaczęła się zastanawiać nad tym, co będą robić za 10 - 20 lat a nie tylko z czego zdawać maturę i na jaką uczelnię iść" - informuje Rafał Żmuda, właściciel portalu KluczDoKariery.pl, organizator kampanii.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1172 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39