Podlasie nie jest w ruinie - zapewniają władze województwa

2018.09.19 18:00
Władze województwa zapewniają, że z funduszami europejskimi wszystko jest w porządku. Powołują się przy tym na statystyki i opinię Komisji Europejskiej.
Podlasie nie jest w ruinie - zapewniają władze województwa
Fot: Dorota Mariańska

W środę (19.09) zarząd województwa odniósł się do informacji, które pojawiają się w ostatnim czasie i dotyczą nieprawidłowego obchodzenia się w naszym regionie ze środkami unijnymi.

- Kategorycznie nie zgadzamy się z tym, co w tej chwili przedstawiają przedstawiciele rządu Prawa i Sprawiedliwości, że samorządy wojewódzkie nic nie robiły, nic nie zrealizowały – mówi marszałek Jerzy Leszczyński. - Chcę zapewnić, że ani jedna złotówka, ani jedno euro z programów, które realizujemy, nie zostanie stracona, nie przepadnie – dodaje.

Jednocześnie marszałek przypomniał, że władze pozyskały dla Podlasia duże środki z programu "Polska Wschodnia", zajmują się największą w skali kraju ilością projektów transgranicznych oraz korzystają ze środków rządowych na drogi, szpitale i instytucje kultury.

- Mamy na dzisiaj scertyfikowanych (rozliczonych - przyp. red.) 11,45% środków a wymagane na 2018 r. jest troszeczkę ponad 13%, co oznacza, że w listopadzie będziemy mieli wypełniony procent certyfikacji środków unijnych, a w tym samym czasie mamy blisko 60% zakontraktowanych środków – wskazuje Maciej Żywno. - To jest dopiero połowa perspektywy. Po 2018 r. nie skończą się pieniądze unijne, nie skończą się konkursy - dopowiada.

Poza tym wicemarszałek Żywno powołuje się na opinię Komisji Europejskiej, która dementuje, ze jakiekolwiek regionalne programy operacyjne są zagrożone zwrotem środków. Jego zdaniem - to krajowe programy są narażone na takie niebezpieczeństwo.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1276 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39