Podlasie SlowFest. Festiwalowa propozycja na wakacje

2018.05.25 11:01
To pomysł dla wszystkich szukających odpoczynku, wyciszenia i ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu w otoczeniu natury. 30 czerwca rozpocznie się druga edycja Podlasie SlowFest. Potrwa do 12 sierpnia.
Podlasie SlowFest. Festiwalowa propozycja na wakacje
Fot: Podlasie SlowFest/FB

Pomysłodawcą imprezy jest Roman Gutek. W 2017 r. w zacisznym Supraślu zorganizował festiwal w duchu slow, kontemplacyjny, nastawiony na współuczestnictwo, dyskusje, wycieczki, którego główną ideą było zanurzenie się w naturze i kulturze, odpoczynek, zerwanie z gonitwą i gwarem wielkich imprez. Tak narodził się Podlasie SlowFest. W tym roku odbędzie się jego druga edycja.

Na styku natury i kultury

- Supraśl to szczególne miejsce, leżące na styku natury i kultury. Torfowe uzdrowisko otoczone Puszczą Knyszyńską jest jednocześnie jednym z najczystszych obecnie miast w Polsce. Obfituje przy tym w zabytki, lokalne legendy, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Podlasie SlowFest wydobywa największe zalety Supraśla, te związane z pięknem przyrody i te związane z bogactwem lokalnej kultury - mówi Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

W programie imprezy są m.in. wycieczki piesze i rowerowe, dzienne i nocne wypady z podglądaniem przyrody (w towarzystwie przyrodników prowadzone szeptem, żeby nie zaburzać spokoju), kameralne koncerty polskiej i zagranicznej muzyki slow, w tym spotkanie z tradycyjnymi śpiewaczkami z miejscowości Dobrowody, leniwe pokazy filmowe, słuchowiska, wystawy, a przede wszystkim spotkania i dyskusje.

Czy Podlasie jest slow?

Podlasie SlowFest rozpocznie się 30 czerwca w Supraślu. Ranne ptaszki (lub nocne marki) będą miały okazję obudzić się wspólnie z ptakami z pobliskich lasów w ramach wycieczki z przyrodnikiem - Ptasi budzik. Wycieczka ruszy z Rynku w Supraślu o godz. 2.00. Ci, co wolą pospać mogą po śniadaniu zebrać zioła z Puszczy Knyszyńskiej podczas warsztatów Zioła Ojca Gabriela - start o godz. 10.00.

Po spokojnym lunchu o godz. 14.00 zaplanowano oficjalną inaugurację Festiwalu na trawniku przed Domem Ludowym - można zabrać koce. Pół godziny później będzie można zadać Romanowi Gutkowi zasadnicze pytanie: czy Podlasie jest slow? Spotkanie z pomysłodawcą Festiwalu rozpocznie się o 14.30. Do wieczora czas wolny, a o godz. 19.00 - koncert. Wybitny holenderski wiolonczelista Ernst Reijseger - łączący jazz ze współczesną muzyką klasyczną i improwizowaną - wystąpi w towarzystwie pianisty Harmena Fraanje.

Ingmar Bergman, szeptuchy i podglądanie ptaków

Program festiwalu jest bardzo bogaty - zawiera około 120 wydarzeń. Został na podzielony na kategorie i ułożony tak, że wydarzenia można dobierać według własnych preferencji i planu dnia. Propozycje nie nakładają się, jest ich maksymalnie kilka dziennie.

Wydarzenia filmowe przygotowane przez Romana Gutka to m.in. retrospektywa filmów Ingmara Bergmana na 100-lecie urodzin wybitnego reżysera oraz nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 "Touch Me Not" Adinę Pintilie. Propozycje teatralne przygotował Teatr Wierszalin, który w ramach SlowFestu zaprezentuje swój najnowszy spektakl "Wykład" na podstawie "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza. Propozycje muzyczne to zestaw najróżniejszych wpływów europejskiej muzyki slow, akustyczno-elektroniczna podróż z dala od hałasu, przez warsztaty Julity Charytoniuk po Radical Polish Ansambl. Wydarzenia w ramach programu kulinarnego koordynuje Jakub Gutek, który zaprasza do wspólnego oglądania i spożywania w ramach projekcji filmowych i wspólnych kolacji.

Nie zabraknie też kultury regionu. Goście imprezy poznają ją dzięki szeptuchom - szamankom i uzdrowicielkom funkcjonującym na pograniczu natury, medycyny i religii. Program festiwalu uzupełniają autorskie spotkania literackie, słuchowiska, warsztaty, rajdy rowerowe oraz podglądanie życia lokalnych ptaków i nietoperzy. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach: najmłodsi będą mogli zobaczyć filmy z archiwum Gutek Film, zbudować dzikie zwierzęta z patyków czy popływać kajakiem pod opieką przewodnika i rodziców.

Sprzedaż biletów na wydarzenia tegorocznej edycji Podlasie SlowFest wystartuje 4 czerwca. Na niektóre wydarzenia wstęp jest wolny.

Organizatorzy Festiwalu to: Stowarzyszenie Dalapenia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1392 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39