Podlaska senator ma już swojego następcę

2024.02.02 12:13
Franciszek Kuczewski od piątku (2.2) będzie pełnił funkcję burmistrza Czyżewa. Podpisany przez premiera akt wręczył mu wojewoda Jacek Brzozowski. Kuczewski stanie się tym samym następcą Anny Boguckiej, która w związku z objęciem mandatu senatora RP, nie mogła już zarządzać podlaskim miasteczkiem.
Podlaska senator ma już swojego następcę
Fot: FB - Anna Bogucka
Senator Anna Bogucka (PiS)

Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta, burmistrza czy prezydenta, premier wyznacza tzw. komisarza, który pełni te obowiązki aż do czasu wyłonienia nowych władz w wyborach samorządowych. Od roku 2018 burmistrzem Czyżewa była Anna Bogucka. W ubiegłym roku uzyskała jednak w wyborach parlamentarnych mandat senatora, to zaś skutkowało wygaśnięciem jej mandatu burmistrza – stało się to 23 października 2023 r.

Od sołtysa do burmistrza

Od tego czasu obowiązki burmistrza pełnił dotychczasowy zastępca Anny Boguckiej – Andrzej Molenda. W czwartek (1.2) został jednak odwołany. Jego obowiązki powierzone zostały Franciszkowi Kuczewskiemu. Akt wyznaczenia na tę funkcję wręczył mu w Czyżewie wojewoda Jacek Brzozowski.

Franciszek Kuczewski był przedsiębiorcą, prowadził również własne gospodarstwo rolne. Od roku 2002 nieprzerwanie pełnił funkcję sołtysa wsi Czyżew-Chrapki.

Bastion PiS-u

Anna Bogucka obejmując urząd burmistrza Czyżewa cieszyła się bardzo wysokim poparciem społecznym, o ile nie najwyższym wśród podlaskich samorządowców, podobnie jak jej kandydaci na radnych. W wyborach w 2018 roku osiągnęła wynik 91,14 proc. i to już w pierwszej turze głosowania, a członkowie KWW "Prawo i Sprawiedliwość" obsadzili aż 11 z 15 mandatów w radzie miasta. Obecnie jest debiutantką w roli senatora RP, natomiast jej mąż Jacek to doświadczony polityk, który mandat senatora (w latach 2019-2023) zamienił niedawno na mandat posła.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1213 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39