Podlaski oficer jedzie do Iraku

2022.05.16 13:11
Major Daniel Mazur jedzie do Iraku. Zabierze ze sobą flagę naszego województwa i regionalne pamiątki.
Podlaski oficer jedzie do Iraku
Fot: UMWP

Mjr Daniel Mazur z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego niebawem pojedzie do Iraku. Będzie reprezentował nasz region w polskim kontyngencie, który stanowi część sił stabilizacyjnych NATO. Decyzją zwierzchników wojskowych będzie wykonywał m.in. obowiązku rzecznika prasowego.
– Jestem żołnierzem, oficerem Wojska Polskiego. To jest dla mnie zaszczyt, że mogę reprezentować polski mundur na arenie międzynarodowej. Jest to moja piąta misja. Byłem już wcześniej w Iraku, a także w Afganistanie i Kosowie. Przywiozłem stamtąd za każdym razem inne doświadczenia, a także dystans do życia, dystans do siebie – mówił mjr Daniel Mazur, który jedzie na misję jako oficer wojsk lądowych, ale jest także komandorem marynarki wojennej.

Podlaski major otrzymał od wicemarszałka Marka Olbrysia flagę z logiem województwa podlaskiego, którą zabierze ze sobą na misję.

– W tym kontyngencie będzie pan jedynym oficerem z naszego województwa i swego rodzaju jego ambasadorem. Mam dla pana trzy "żołnierskie" zadania: proszę, aby pan tam pamiętał o swoim bezpieczeństwie, przekazywał nam tylko dobre wiadomości i wreszcie szczęśliwie powrócił – powiedział Marek Olbryś.

Odbyło się uroczyste pożegnanie

Major Mazur jeszcze przed wyjazdem na misję spotkał się też z łomżyńskim biskupem Januszem Stepnowskim, przedstawicielami wszystkich instytucji wojskowych z Łomży, a także ZHP, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz służb mundurowych. Życzono mu sukcesów i bezpiecznego powrotu do domu i służby w naszym regionie.

– Myślę, że obecność tak licznych i wspaniałych gości świadczy szacunku do pracy, jaką mjr Daniel Mazur wykonywał przez ostatnie dwa lata w trudnym okresie pandemicznym i czasie formowania naszego pułku. Jest  wytrawnym "misjonarzem", a jego wyjazd jest szkoleniowo cenny i istotny z punktu widzenia pokoju na świecie. Nie rozpaczamy, bo przecież nie zdejmuje munduru, a będzie reprezentował Ziemię Łomżyńską. Życzymy, żebyś wrócił w takiej formie, w jakiej jesteś dzisiaj – mówił płk Paweł Gałązka, dowódca 18. ŁPL wręczając współpracownikowi odznakę pamiątkową 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.
 
Pożegnanie było wzruszające dla majora Mazura, który zapewnił, że będzie wykonywał swoją służbę najlepiej, jak potrafi.

– Dziękuję za wspaniałą ceremonię pożegnania. Państwa obecność traktuję jako wyraz szacunku do polskiego munduru. Obiecuję być godnym ambasadorem województwa, powiatu i miasta. Jestem oficerem Wojska Polskiego z Łomży, a to zobowiązuje – mówił wzruszony mjr Daniel Mazur.

Zgodnie z wydanymi rozkazami dowództwa polskich sił zbrojnych - podlaski oficer spędzi na misji szkoleniowej w Iraku pół roku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

968 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39