Podlaski "pacjent zero" oddał osocze

2020.04.18 08:29
Był pierwszym chorym na COVID-19 w naszym regionie. Po pokonaniu choroby zdecydował się oddać osocze, które może pomóc innym zmagającym się z koronawirusem.
Podlaski "pacjent zero" oddał osocze
Fot: RCKiK w Białymstoku

Krzysztof Drabikowski, lider blackmetalowego zespołu Batushka, bo nim mowa, zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, by oddać osocze. Może ono pomóc innym zakażonym w walce z koronawirusem.

"Zachęcamy osoby, które pokonały COVID-19 aby również się zgłaszamy do naszego Centrum" - piszą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Zainteresowani oddaniem osocza powinni wcześniej kontaktować się z Centrum Krwiodawstwa telefonicznie. Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego, będą umawiani na wizyty. Telefony do Centrum to: 857456311 lub 857456333.

W programie terapii osoczem ozdrowieńców biorą udział wszystkie regionalne centra krwiodawstwa w Polsce. Czekają one na kontakt od ozdrowieńców, ale będą będą ich też poszukiwali także na własną rękę - mają bowiem dostęp do bazy chorych.

Pierwsze zarażenie w województwie podlaskim potwierdzono 17 marca. Zaraz też w mediach społecznościowych pojawiło się kilka wpisów chorego, który nazwał siebie nawet "prekursorem na Podlasiu". Dzielił się też dość chętnie opisami swojej sytuacji.

Mężczyzna jest znany w środowisku muzycznym. Jeszcze na początku marca był w krajach Europy zachodniej. Koncertował w Londynie, Paryżu, Brukseli. Gdy wrócił, poczuł się źle. Narzekał m.in., że pomimo, że miał objawy i powrócił z krajów o dużym wskaźniku zachorowań, zwlekano ze zrobieniem mu testów na COVID-19.

O wyleczeniu podlaskiego "pacjenta zero" poinformowano 2 kwietnia. Ostatni wykonywany mu test na SARS-CoV-2 miał wynik negatywny.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1632 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39