Podlaski Piknik Militarny. Pokazy sprzętu, parada przez Białystok i jarmark

2018.05.17 14:00
Kilkuset rekonstruktorów i odtwórców historycznych z kraju i zagranicy weźmie udział w Podlaskim Pikniku Militarnym "Misja Wschód". Jego 8. edycja rozpocznie się w piątek (1.06) w Białymstoku. Potrwa do niedzieli (3.06).
Podlaski Piknik Militarny. Pokazy sprzętu, parada przez Białystok i jarmark
Fot: Grzegorz Chuczun
Podlaski Piknik Militarny będzie miał swoją odsłonę "białostocką"

Ta trzydniowa impreza jest największym we wschodniej Polsce i jednym z największych w kraju wydarzeń o tematyce militarno-historycznej.

- Po raz kolejny zapraszamy na Podlaski Piknik Militarny, który odbędzie się w dwóch lokalizacjach - w Białymstoku i gminie Supraśl, a dokładnie w Ogrodniczkach - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla, wspomina: - Po raz pierwszy Piknik organizowaliśmy w składnicy Kopna Góra, na łąkach nad rzeką Sokołdą. Ta przygoda trwa i myślę, że będzie trwać dalej. Gdyby nie grupa pasjonatów, której udało się zarazić swoją pasją dwa samorządy, tej imprezy by nie było. Piknik to nie tylko zabawa, ale też edukacja - pokazuje, czym jest wojsko i jakie ma cele przed sobą.

Czołg Sherman, żołnierz GROM-u i atrakcje dla dzieci

- Będzie się działo - zapowiada Wojciech Hernik ze stowarzyszenia "Czemu by nie", które jest głównym organizatorem imprezy.

Piknik rozpocznie się 1 czerwca od pokazu militarnego na Rynku Kościuszki przy pomniku Józefa Piłsudskiego (godz. 10.00-16.00). Od godz. 17.00 zaplanowano paradę pojazdów militarnych ulicami miasta. Piątek w Ogrodniczkach k. Białegostoku będzie poświęcony najmłodszym, obchodzącym swoje święto. Przejażdżki, "skakańce", gry i zabawy, malowanie sprzętu militarnego - to tylko niektóre z atrakcji dla dzieci.

W weekend (2-3.06) potrwa dalsza część piknikowego spotkania w Ogrodniczkach. W programie są: prezentacja służb mundurowych, pokazy współczesnych oraz historycznych oddziałów militarnych, historyczne dioramy obejmujące różne epoki, rekonstrukcja potyczki z 1944 r. (z udziałem czołgu Sherman), jarmark militarny, spotkania z ciekawymi gośćmi (jednym z nich będzie Naval - były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, autor książek).

Piknik to także możliwość zobaczenia ciężkiego współczesnego sprzętu wojskowego, w tym wyjątkowa okazja na spotkanie z armatohaubicą Krab wraz z wozem dowodzenia oraz półgąsienicowym half trackiem Sd.Kfz.

W imprezę włącza się także 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Będzie można poznać "terytorialsów" i dowiedzieć się, na czym polega ich służba. Swój udział w Pikniku mają także więźniowie. Białostoccy skazani odnawiają armatę przeciwpancerną, która będzie prezentowana w Ogrodniczkach. Z kolei Nadleśnictwo Supraśl wystawi namiot, w którym pokaże historyczną kancelarię leśniczego. W planach jest też inscenizacja obróbki drewna oraz działania bimbrowni. Nie zabraknie konkursów dla dzieci z nagrodami.

Jak dojechać, gdzie zaparkować?

Poprzednią edycję imprezy odwiedziło ok. 45 tys. widzów. Organizatorzy szacują, że w tym roku będzie to podobna liczba. Dodatkowo wydarzenie odbędzie się w tzw. "długi weekend", co może zachęcić białostoczan do wyjazdu za miasto.

Zmotoryzowani uczestnicy Pikniku będą mogli zaparkować samochody w specjalnie wyznaczonym miejscu - udostępniony zostanie fragment nowej obwodnicy Ogrodniczek. Obowiązywać będzie opłata parkingowa w wysokości 5 zł - przeznaczona zostanie na młodzieżową drużynę strażacką.

Tradycyjnie Białostocka Komunikacja Miejska uruchomi też linię specjalną kursującą do Ogrodniczek. Autobusy wyjeżdżać będą z centrum przesiadkowego przy rzece Białej - w piątek (1.06) od godz. 11.00, a w weekend od godz. 10.00.

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1111 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39