Podlaski Piknik Militarny. Pokazy sprzętu, rekonstrukcje i jarmark [WIDEO]

2017.06.14 08:07
Widowiskowe rekonstrukcje historyczne, jarmark militarny, pokazy sprzętu i służb mundurowych - to tylko wybrane atrakcje Podlaskiego Pikniku Militarnego. Impreza potrwa w dniach 16-18 czerwca.
Podlaski Piknik Militarny. Pokazy sprzętu, rekonstrukcje i jarmark [WIDEO]
Fot: Grzegorz Chuczun
Przedsmak Podlaskiego Pikniku Militarnego będzie można poczuć na białostockim rynku

To już siódma odsłona Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który organizuje Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Czemu By Nie". Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem - odwiedzają ją miłośnicy militariów i wojskowości nie tylko z regionu, ale z całego kraju.Pokazy na rynku, atrakcje w Ogrodniczkach

Impreza rozpocznie się w piątek od pokazów na Rynku Kościuszki. To będzie przedsmak tego, co będzie się działo w Ogrodniczkach. W centrum miasta od godz. 10.00 do 15.00 będą prezentowały się grupy rekonstrukcyjne, w planach jest także wystawa sprzętu wojskowego.

Z kolei w Ogrodniczkach (na terenie starej żwirowni) będzie można pojeździć pojazdami militarnymi, prezentować się będą grupy rekonstrukcyjne. Ruszy też jarmark militarny.

Główna część Pikniku odbędzie się jednak w weekend. W programie są prezentacje służb mundurowych, rekonstrukcje i pokazy współczesnych oraz historycznych oddziałów militarnych. Prezentowane będą historyczne dioramy obejmujące różne epoki historyczne. Będzie można obejrzeć dwie rekonstrukcje bitew - z wczesnego średniowiecza (sobota) i z 1920 r. (niedziela). Jedna z atrakcji to spotkanie z Navalem - byłym żołnierzem Gromu, jak również możliwość zobaczenia ciężkiego współczesnego sprzętu wojskowego: czołgu Leoparda 1A5 i kołowego transportera Rosomaka.

Tysiące odwiedzających, specjalny autobus

Poprzednią edycję imprezy odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy widzów. W tym roku organizatorzy szacują podobną frekwencję. Dodatkowo Piknik odbędzie się w tzw. "długi weekend", co może zachęcić białostoczan do wyjazdu za miasto.

W imprezie weźmie udział ponad 700 rekonstruktorów, także z Rosji, Białorusi, Litwy, Czech czy Niemiec. W organizację Pikniku zaangażowało się też Muzeum Wojska w Białymstoku, imprezę wspierają Urząd Miejski w Białymstoku i Urząd Miejski w Supraślu oraz 150 wolontariuszy.

Zmotoryzowani uczestnicy imprezy będą mogli zaparkować samochody w specjalnie wyznaczonym miejscu, pomogą w tym strażacy. Obowiązywać będzie opłata parkingowa, która zostanie przeznaczona na zakup wozu strażackiego.

Na imprezę dowiozą też autobusy. Tradycyjnie Białostocka Komunikacja Miejska uruchomi w weekend (17-18.06) linię specjalną nr 113 kursującą do Ogrodniczek.

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: VII Podlaski Piknik Militarny

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1659 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39