Podlaski zespół Rodyna nagrodzony w Kazimierzu Dolnym

2022.06.27 10:35
56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbył się w weekend 23-26 czerwca. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w świecie polskiego folkloru. Zespół Rodyna z Podlasia zdobył tam najważniejszą nagrodę - Basztę.
Podlaski zespół Rodyna nagrodzony w Kazimierzu Dolnym
Fot: Adam Tomczuk

Rodyna zwyciężyła w Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego, tym samym zakwalifikowała się na Festiwal w Kazimierzu Dolnym. I tam właśnie zdobyła najważniejszą nagrodę, czyli Basztę w kategorii zespołów śpiewaczych.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to przede wszystkim ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie. Festiwal ma charakter konkursu.

Podczas wydarzenia kapele i śpiewacy ludowi walczą o nagrodę Baszty.

Zespół śpiewaczy Rodyna ze wsi Dubiażyn istnieje od 1991 roku. Powstał z inicjatywy mieszkańców wsi, Związku Ukraińców Podlasia oraz Urzędu Gminy Bielsk Podlaski. Obecnie w zespole śpiewają także mieszkańcy sąsiednich wsi: Koszki, Podbiele, Knorydy i Mokre. Rodyna kultywuje folklor swojej okolicy.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1621 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39