Podlaskie dostało pieniądze z Unii. Zrealizuje 22 przedsięwzięcia

2016.11.03 14:26
Dzięki międzynarodowej współpracy Litwy i Polski woj. podlaskie dostało unijne dofinansowanie. Pieniądze są m.in. na promocję dziedzictwa kulturowego, ochronę przeciwpożarową i program zdrowotny.
Podlaskie dostało pieniądze z Unii. Zrealizuje 22 przedsięwzięcia
Fot: pixabay.com

Europejski program Interreg ma wspomagać wzrost gospodarczy i przyczynić się do polepszenia jakości życia poprzez współpracę pomiędzy ludźmi i instytucjami z przygranicznych obszarów Polski i Litwy. Jest skoncentrowany m.in. na ochronie środowiska naturalnego, promowaniu zatrudnienia pracowników czy walce z dyskryminacją.

Zakwalifikowano do niego 3 podregiony polskie: białostocki (powiaty białostocki i sokólski oraz miasto Białystok), suwalski (powiaty: augustowski, grajewski, moniecki, sejneński, suwalski i miasto Suwałki) i ełcki oraz 5 obwodów z Litwy.

O unijne pieniądze starało się 48 podmiotów z Polski, z czego 31 z woj. podlaskiego. Wiadomo już, że 22 projekty będą realizować podlaskie samorządy, szpitale i uczelnie. W 12 przypadkach podmioty z naszego regionu będą bezpośrednio odpowiedzialne za realizację danego przedsięwzięcia, a w 10 będą partnerem.

Dzięki dofinansowaniu zrealizowane we współpracy ze stroną litewską będą różne przedsięwzięcia, m.in. gmina Suchowola zadba o zachowanie i promocję swojego dziedzictwa kulturowego, a Dąbrowa Białostocka zainwestuje we wzmocnienie ochrony przeciwpożarowej. Fundacja na rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej ma pracować nad wzrostem konkurencyjności pograniczna polsko-litewskiego, w czym pomoże rozwój usług kooperacyjnych i klastrowych, a szpital im. Ludwika Rydgiera w Suwałkach zrealizuje program "Zdrowa matka i dziecko".

Wartość projektów zrealizowanych w woj. podlaskim to blisko 8 mln euro. Dofinansowanie wynosi 6,7 mln euro.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1512 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39