Podlaskie miasto proponuje "mieszkanie za remont". Kto może skorzystać?

2023.03.06 15:20
W pierwszym etapie programu, miasto planuje przeznaczyć 11 mieszkań do realizacji programu "Mieszkanie za remont".
Podlaskie miasto proponuje "mieszkanie za remont". Kto może skorzystać?
Fot: Pixabay

W ramach programu suwalski samorząd chce udostępnić pulę wolnych i niezamieszkałych mieszkań do wynajęcia. Osoby, które byłyby zainteresowane ich wyremontowaniem na własny koszt i we własnym zakresie będą mogły je wynająć na preferencyjnych warunkach.

- To kolejna obok programu "Od najemcy do właściciela" z propozycji naszego miasta skierowana do tych mieszkańców Suwałk, którzy nie mają swojego mieszkania, a byliby zainteresowani długoterminowym, stabilnym i atrakcyjnym najmem jednego z lokali należących do miasta – poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Realizacja programu "Mieszkanie za remont" dla zainteresowanych osób będzie oznaczać przede wszystkim: znaczne skróceniu czasu oczekiwania na objęcie lokalu komunalnego; umowę najmu lokalu mieszkalnego na czas nieokreślony; niższy czynsz i stabilne warunki najmu w porównaniu do umów zawieranych na rynku wtórnym; zwolnienie z płatności czynszu na czas remontu; zwolnienie z wpłaty kaucji mieszkaniowej; możliwość wykupu mieszkania na własność.

Miejska spółka ZBM TBS przeprowadziła szeroką analizę miejskiego zasobu mieszkaniowego.

- W 2023 r. pozyskanych zostanie około 100 mieszkań. Zostaną one przeznaczone na realizację tzw. "listy rocznej" i wykwaterowania oraz konieczność zapewniania lokali zamiennych. Wśród tych mieszkań będzie również 11 lokali o powierzchni od 16 m2 do 92 m2 wymagających remontu, które w pierwszym etapie planuje się przeznaczyć właśnie na realizację programu "Mieszkanie za remont" - przekazał suwalski magistrat.

Aby zostać uczestnikiem programu trzeba będzie spełnić określone warunki. Pod uwagę będą brane m.in.: kryterium dochodowe; nie posiadanie tytułu prawnego do innego lokalu położonego na terenie Miasta Suwałki lub w powiecie suwalskim, w dniu zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego; zamieszkiwanie na terenie Miasta Suwałki; brak zobowiązań finansowych wnioskodawcy z tytułu najmu lub bezumownego zajmowania lokalu mieszkalnego; posiadanie niezbędnych środków finansowych na remont lokalu mieszkalnego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1507 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39