Podlaskie szkoły stworzą stołówki. Dostały ministerialne wsparcie

2023.06.19 12:50
W poniedziałek (19.06) podpisane zostały umowy w ramach rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu". Dofinansowanie w wysokości 1,1 mln zł trafi do 17 podlaskich szkół.
Podlaskie szkoły stworzą stołówki. Dostały ministerialne wsparcie
Fot: Malwina Witkowska

Stołówki zamiast cateringu

Od 2019 do 2023 r. prawie 3,3 tys. polskich szkół i placówek edukacyjnych otrzymało dofinansowanie w ramach programu "Posiłek w szkole i w domu". W tym roku, podczas 5. edycji programu, który miał na celu przywrócenie funkcjonowania stołówek i jadalni w szkołach podstawowych, dofinansowanie trafi do 17 podlaskich szkół.

- Był taki moment, kiedy organy prowadzące likwidowały stołówki i przechodziły na catering, co nie okazało się nienajlepsze ze względów zdrowotnych i dietetycznych. Dlatego chcemy przywracać miejsca, w których dzieci będą mogły spożywać posiłki przygotowane w szkole - powiedział Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

W ramach tego programu, w ciągu 5 lat rząd przeznaczył ok. 200 mln zł na przywrócenie stołówek i jadalni w szkołach. W tym roku kwota dofinansowania sięgnęła 40 mln zł, z czego 1,1 mln zł trafi do województwa podlaskiego.

- W skali całego kraju rozdysponowaliśmy środki do ponad 660 szkół i placówek edukacyjnych. Na terenie województwa podlaskiego jest to kilkanaście placówek – poinformował wiceminister. - Mamy nadzieję, że dzięki tym środkom kolejne szkoły stworzą miejsca, w których dzieci będą mogły spożywać posiłki w dobrych, nowoczesnych jadalniach. Mamy nadzieję, że będą to dobrze przygotowane kuchnie, spełniające wszystkie warunki do tego, aby przygotować zdrowe, smaczne i pożywne posiłki – dodał Dariusz Piontkowski.

Wsparcie trafi do mniejszych i jak dużych gmin

W ramach rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" organy prowadzące szkoły mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 80% kosztów całej inwestycji, ale nie więcej niż 80 tys. zł w przypadku odtworzenia stołówek i wyposażenia kuchni oraz 20 tys. zł w przypadku remontów i adaptacji jadalni.

- W tym roku na doposażenie stołówek zostanie przeznaczone 1,1 mln zł dla 14 organów prowadzących z województwa podlaskiego. Umowy zostały podpisane z 17 szkołami podstawowymi – zaznaczyła Beata Pietruszka, podlaska kuratorka oświaty. - Dobrze, że program daje możliwość wspierania samorządów w tym, aby uczniowie mieli jak najlepsze warunki w szkole – dodała.

W tym roku dofinansowanie dostały: miasto Łomża, gminy: Sokółka, Szepietowo, Perlejewo, Milejczyce, Zbójna, Kulesze Kościelne, Jedwabne, Hajnówka, Krynki, Jasionówka, Szczuczyn, Rajgród i Powiat Zambrowski. Do programu oczywiście zgłosiło się więcej placówek, ale dofinansowanie trafiło do tych, które uzyskały najwięcej punktów – pod uwagę brano m.in. liczbę uczniów, dochód gminy.

- Mamy nadzieję, że w trakcie wakacji uda się stołówki i jadalnie przygotować. Samorządy chcą, aby uczniowie już od 1 września jedli w dobrych warunkach – podkreślił wiceminister.

W latach 2019-2023 łącznie 85 podlaskich szkół otrzymało niemal 6 mln zł na stworzenie bądź zaadaptowanie stołówek.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

717 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39