Podlaskie więzienia bez najgroźniejszych przestępców z PRL-u

2014.01.21 00:00
W najbliższych miesiącach podlaskich więzień nie opuszczą groźni przestępcy z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Chodzi o skazanych na karę śmierci, którym na mocy amnestii w 1989 roku złagodzono wyrok na 25 lat więzienia.
Podlaskie więzienia bez najgroźniejszych przestępców z PRL-u
Fot: sxc.hu

W ostatnich tygodniach sprawa ta budzi ogromne emocje wśród Polaków. Na szczęście, mieszkańcy województwa podlaskiego mogą czuć się bezpieczni. W 8 ośrodkach penitencjarnych w naszym województwie nie ma ani jednego osadzonego, który został skazany w PRL na karę śmierci, a na mocy amnestii zamieniono mu wyrok na 25 lat więzienia.

- Ostatnia taka osoba opuściła zakład karny niemal rok temu. Jak na razie nie wróciła na drogę przestępstwa mówi Michał Zagłoba, rzecznik podlaskiej służby więziennej.

Chodzi o kontrowersyjne zapisy pozwalające na dalsze izolowanie szczególnie niebezpiecznych więźniów. Mają oni być kierowani na przymusowe leczenie w specjalnym zamkniętym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dysocjacyjnym.

Obecnie w ośmiu ośrodkach penitencjarnych okręgu białostockiego przebywa nieco ponad 3,5 tysiąca więźniów. 72 z nich odbywa kary 25 lat więzienia, 15 - dożywocia. W Polsce niebezpiecznych przestępców, którzy skorzystali z amnestii z 1989 roku jest zaledwie kliku. Najbardziej znany, seryjny morderca nazywany szatanem z Piotrkowa został poczwórnie skazany na karę śmierci za zamordowanie czterech chłopców (każde morderstwo było sądzone osobno). Po zmianie wyroku na 25 lat pozbawienia wolności, kończy on odbywanie kary 11 lutego 2014 roku.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1001 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39