Podpisano umowy. Rozdysponowanych zostało aż 21,5 mln zł. Na co zostaną przeznaczone?

2023.09.26 11:22
W Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku zostało podpisane porozumienie dotyczące wsparcia rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego. Umowa została podpisana pomiędzy Uniwersytetem w Białymstoku, Politechniką Białostocką i Akademią Łomżyńską.
Podpisano umowy. Rozdysponowanych zostało aż 21,5 mln zł. Na co zostaną przeznaczone?
Fot: Województwo Podlaskie

W ramach umowy, rozdysponowanych zostało 21,5 mln zł w ramach wsparcia i doradztwa dla rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym regionie. Środki te mają zostać przeznaczone na badania, analizy i różnego rodzaju ekspertyzy. Umowa została zrealizowana w ramach programu Krajowego Planu Odbudowy.

- To dobra wiadomość dla gospodarki województwa podlaskiego, ponieważ bez szkolnictwa wyższego i szkolnictwa zawodowego szczebla średniego, trudno jest rozwijać dobrobyt w naszym regionie. Jako Samorząd Wojewódzki cieszymy się, że tak znamienite uczelnie będą nam w tym pomagać - mówi Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś. - To jest dobry element współpracy między oświatą, samorządem, gospodarką i ludźmi, którzy chcą w naszym regionie pracować i się rozwijać - dodaje.

Decyzją zarządu Województwa Podlaskiego, koordynacją tego projektu zajmie się Wojewódzki Urząd Pracy. Jak zaznaczyła Wicedyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy Urszula Jabłońska, nasze województwo jest jedynym z 4, które zdecydowały się zaprosić partnerów do współpracy w tym projekcie i w przypadku naszego regionu partnerami są lokalne uczelnie.

- Zamierzamy, aby wspólnie powstało 36 analiz i 18 badań. Mają one dotyczyć badania jakości oferty edukacyjnej szkół wyższych, zawodowych branżowych i techników, w celu dostosowania ich potrzeb do naszych podlaskich pracodawców i województwa podlaskiego - podkreśla Urszula Jabłońska. - Projekt musimy zrealizować od chwili obecnej do połowy 2026 roku. Badania i analizy będą dostępne bezpłatnie, aby każdy chętny mógł z nich skorzystać - uzupełnia.

Profesor Robert Ciborowski, który podczas podpisywania umów reprezentował Uniwersytet w Białymstoku podkreślił, iż dzięki dołączeniu do programu, UwB będzie bardziej świadome tego, jak wygląda rynek szkół średnich, szkolnictwo zawodowe, a także pomoże dostosować się do potrzeb młodych absolwentów. Jak zaznaczył "pomoże dostosować kierunki studiów, lub inny rodzaj edukacji" pod wymagania młodych ludzi, a także przeanalizować ich potrzeby na rynku pracy.

Profesor Jarosław Szusta, czyli prorektor do spraw studenckich Politechniki Białostockiej zaznaczył, iż w ramach programu specjaliści PB przeanalizują rynek pracy, a w tym potrzeby wojewódzkich biznesów. Na podstawie otrzymanych danych, postarają się zmodyfikować istniejące programy studiów tak, aby dostosować nowego absolwenta do zmieniających się warunków pracy na rynku. Opracowane mają zostać także nowe kierunki studiów, dostosowane do aktualnych potrzeb, a także powstaną oferty dostosowane do osób, które chcą się przebranżowić i zdobyć nowe kompetencje.

Profesor Dariusz Surowik, który reprezentował Akademię Łomżynską podkreślił, że jest to uczelnia, w której wszystkie kierunki kształcenia prowadzone są w sposób praktyczny. Zaznaczył, iż Akademia Łomżyńka jest jedyną uczelnią zawodową, dobrze przygotowaną do tego, aby poprowadzić analizy rynku w ramach programu.

Realizację projektu wsparcia rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, przewidziano na lata 2023-2026.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1222 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39