Podwójny wernisaż w Galerii Arsenał. Prawdziwy rarytas dla miłośników sztuki współczesnej

2024.05.09 07:42
W piątek (10 maja) w białostockiej Galerii Arsenał zostaną otwarte aż dwie nowe wystawy. O czym opowiadają?
Podwójny wernisaż w Galerii Arsenał. Prawdziwy rarytas dla miłośników sztuki współczesnej
Fot: Materiały organizatora

Galeria Arsenał zaprasza nas do obejrzenia najnowszych wystaw: Gideon Horváth - "The Whispering Hole" oraz Ivan Svitlychnyi - "Maybe We Can Have Fun Together". Otwarciu będzie towarzyszył performans Gideona Horvátha odegrany w przestrzeni wystawy oraz występ DJ-a i promotora z Białegostoku, aktywisty kulturalnego i dyrektora programowego festiwalu Up to Date - Dtekk DJ. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy piątek (10 maja) o godzinie 18.

Na sobotę (11 maja) zaplanowano oprowadzanie kuratorsko-autorskie w języku polskim i angielskim po obydwu po wystawach. Rozpoczęcie o godzinie 11.

Gideon Horváth - "The Whispering Hole"

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Różniak-Szabelska. Identyfikacją graficzną zajęli się Karolina Pietrzyk i Tobias Wenig. Jak zapowiadają organizatorzy, tytułowy „dół do szeptania" jest metaforą tajemnic i wstydu, z jakimi na przestrzeni wieków zmuszone były żyć osoby nieheteronormatywne. Węgierski twórca zainteresował się skomplikowanymi, pozbawionymi bohaterstwa życiorysami takich osób i skomponował dla nas wystawę złożoną z niezwykłych instalacjach rzeźbiarskich.

Ta wystawa to podróż po pełnej mitycznych odniesień przestrzeni dla zmysłowych i intuicyjnych sposobów doświadczania. Prezentowane dzieła powstały głównie z wosku pszczelego, który postrzegany jest przez samego twórcę, jako materiał queerowy. Horváth widzi w nim połączenie cielesności z wrażliwością. Wosk jest jednocześnie wyjątkowo kruchy i bardzo odporny. To materiał ambiwalentny, płynny i ciągle utrwalający swoją postać pod różnymi formami. Twórca chciał uchwycić w ten sposób stan emocjonalnego odsłonięcia, które postrzega nie jako bierne cierpienie, ale wyzwalającą formę działania i jedną z możliwych form oporu.

Więcej informacji o wystawie

Ivan Svitlychnyi - "Maybe We Can Have Fun Together"

Kuratorkami wystawy są Tatiana Kochubinska i Liera Polianskova. Koordynacją zajęła się Eliza Urwanowicz-Rojecka, a identyfikacją graficzną - Tomek Pawluczuk. Jak zapowiadają organizatorzy, w ramach nowej wystawy indywidualnej Svitlychnyi tworzy środowisko łączące różnorodne modele zachowań i możliwości postrzegania rzeczywistości, opierając się na wstępnych badaniach przeprowadzonych we współpracy z badaczami i badaczkami. Wydarzeniem życia codziennego, jakie rozłoży przed nami na części pierwsze Svitlychnyi, jest impreza rave.

Podstawą instalacji jest sformułowana przez brytyjskiego neurobiologa Karla Fristona zasada wolnej energii. Twórca poddał ją swojej własnej, artystycznej interpretacji.

Teoria Fristona zakłada, że każdy żywy organizm podlega określonej zasadzie porządkującej tryb jego funkcjonowania, a nowe zjawiska włączane są do jego światopoglądu jako określony model. Każde, nowe doświadczenie interpretowane jest na podstawie tak utworzonych modeli. Zasada wolnej energii określa rozbieżność między rzeczywistością a naszym postrzeganiem jej.

Więcej informacji o wystawie

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1518 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39