Poetycko-muzyczna podróż po świecie Leonarda Cohena i jego ballady "Alleluja"

2023.04.04 14:05
Kinowy dokument muzyczny "Alleluja" to niezwykła wyprawa w świat znanego muzyka i barda - Leonarda Cohena. Film przedstawia historię kultowej ballady, która przebyła długą drogę do sławy.
Poetycko-muzyczna podróż po świecie Leonarda Cohena i jego ballady "Alleluja"
Fot: Materiały prasowe
Leonard Cohen

Ballada "Alleluja" początkowo podzieliła los wielu niekwestionowanych arcydzieł: najpierw ją odrzucono, a dziś jest znana na całym świecie. Cohen tworzył piosenkę przez 5 lat, choć w popularnym przekazie miał ją napisać, siedząc w bieliźnie na podłodze w hotelu Royalton Hotel.

Tekst piosenki jest bardzo intymny, nawiązujący także do motywów biblijnych. Sam tytuł, "Alleluja", jest biblijnym zwrotem wychwalającym Boga, spotykanym przede wszystkim w Księdze Psalmów.

Kinowy dokument muzyczny opowiada nie tylko historię samego Leonarda Cohena, kanadyjskiego poety i barda, ale przede wszystkim tego chyba najbardziej znanego utworu: "Alleluja". Skomplikowane dzieje tej ballady z pewnością zaintrygują wszystkich fanów Cohena.

W filmie pokazano niepublikowane dotąd materiały, w tym nagrania, wywiady, notatki, pamiętniki. Udokumentowano też cały proces tworzenia "Alleluja". Pokazano drogę, jaką przebył ten utwór. Dziś szacuje się, że jak dotąd powstało 240 coverów tej ballady.

Seans filmu "Alleluja. Niezwykła historia kultowej ballady Leonarda Cohena" odbędzie się w środę (12.04) oraz w niedzielę (7.05) o godz. 18:00 w kinie Forum. Bilety można nabyć w kasie kina oraz przez stronę internetową Białostockiego Ośrodka Kultury.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1107 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39