Pogoda na weekend. Czy przybędzie więcej śniegu?

2024.01.19 07:28
Przed nami pochmurny i mroźny weekend. Na sobotę zapowiedziano obfite opady śniegu i bardzo silny wiatr.
Pogoda na weekend. Czy przybędzie więcej śniegu?
Fot: Pixabay

Piątek, 19 stycznia

Na dzisiejszy dzień synoptycy zapowiadają spadek temperatury. Nad Białystok przybędą także ciemne chmury, które zwiastować mogą przelotne opady śniegu. Wszystko wskazuje na to, że zima nie zamierza tak szybko opuszczać malowniczego Podlasia.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie -3°C w ciągu dnia i -5°C w nocy.

Temperatura odczuwalna wyniesie dziś -10°C. Zawieje dość silny, południowo-zachodni wiatr. Jego porywy będą osiągały prędkość maksymalnie do 45 km/h. Stan wilgotności powietrza spadnie do 91 proc.

Zachmurzenie pokryje 76 proc. powierzchni białostockiego nieba. W ciągu dnia mogą pojawić się słabe opady śniegu. Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać się będzie na poziomie 1010 hPa. Biomet pozostanie niekorzystny.

Długość dnia i nocy

Słońce pojawiło się na horyzoncie już o godzinie 7:30. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:38. Słońce zstąpi z widnokręgu o godzinie 15:46. Dzisiejszy dzień trwać będzie przez 15 godzin i 44 minuty.

Wschód księżyca zapowiedziano na godzinę 10:37, a jego zachód nastąpi o godzinie 1:31. Długość nocy z piątku na sobotę wyniesie 15 godzin i 44 minuty.

Nietypowe święta i imieniny

Piątek, 19 stycznia do dziewiętnasty dzień bieżącego roku. Według kalendarza świąt nietypowych obchodzimy dziś: Dzień Popcornu oraz Święto Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Prokuratury Wojskowej.

Swoje imieniny świętują: Henryk, Mariusz, Adalryk, Alderyk, Andrzej, Basjan, Basjana, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Germana, Germanik, Geroncjusz, Jan, Januariusz, January, Józef, Juliusz, Kaliksta, Kalista, Kanut, Marceli, Marta, Matylda, Paweł, Pia, Poncjan, Racimir, Sara, Saturnin oraz Wulstan.

Przysłowie na piątek:

"Gdy Styczeń z zimnem nie chodzi marzec, kwiecień wychłodzi".

Cytat dnia:

"Pamięć jest głupstwem jak każda idea. Człowieka można tylko pamiętać poprzez innych ludzi." - Marek Hłasko

Sobota, 20 stycznia

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, w sobotę nastąpić może kolejny atak zimy. Poza obfitymi opadami śniegu, spodziewać się możemy także naprawdę silnych podmuchów wiatru.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie -6°C za dnia i -7°C w nocy.

Specjaliści oszacowali wartość temperatury odczuwalnej na -9°C. W sobotę, do stolicy województwa podlaskiego przybędzie silny, południowo-zachodni wiatr. Prędkość jego porywów może wynosić nawet 75 km/h.

Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1014 hPa. Stan wilgotności powietrza wyniesie 95 proc. W dalszym ciągu panować będą niekorzystne warunki biometryczne.

Zachmurzenie pokryje aż 95 proc. powierzchni białostockiego nieba. Synoptycy zapowiadają na ten dzień kolejną, obfitą dostawę białego puchu.

Długość dnia i nocy

Wschód słońca będziemy mogli dostrzec już o godzinie 7:29. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 11:38, a zachód zapowiedziano na godzinę 15:41. Długość dnia wyniesie 8 godzin i 19 minuty.

Księżyc pojawi się na horyzoncie o godzinie 10:55. Pozostanie on widoczny aż do swojego zachodu, który przypada na godzinę 2:57. Noc z soboty na niedzielę potrwa przez 15 godzin i 41 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Sobota, 20 września to dwudziesty dzień bieżącego roku. W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy w tym dniu takie okazje do świętowania, jak: Dzień wiedzy o pingwinach, Dzień Bigosu oraz Dzień Miłośników Sera.

Swoje imieniny obchodzić będą: Fabian, Fabiana, Sebastian, Dobiegniew, Dobroniega, Dobrożyźń, Dobrzegniew, Eutymiusz, Euzebiusz oraz Maur.

Przysłowie na sobotę:

"Fabian i Sebastian gdy mróz dadzą srogą zimę przyprowadzą".

Cytat dnia:

"Le­piej poszu­kać so­bie no­wego przy­jaciela niż płakać po dawnym." - Seneka Młodszy

Niedziela, 21 stycznia

W niedzielę nie musimy obawiać się wystąpienia jakichkolwiek opadów atmosferycznych. Zelżeją także podmuchy wiatru. Wciąż będzie jednak dość zimno i pochmurno.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie -2°C w ciągu dnia i -11°C w nocy.

Temperatura odczuwalna będzie jednak znacznie niższa. Za dnia, wyniesie ona -8°C. Synoptycy zapowiedzieli na ten dzień łagodniejszy niż w sobotę, południowo-zachodni wiatr. Prędkość jego porywów nie powinna przekraczać 40 km/h.

Ciśnienie atmosferyczne ponownie wzrośnie i tym razem osiągnie wartość 1034 hPa. Stan wilgotności powietrza utrzymywać będzie się na poziomie 94 proc. Warunki biometryczne pozostaną niekorzystne.

Chociaż zachmurzenie pokryje w tym dniu aż 98 proc. powierzchni nieba, nie musimy obawiać się opadów ani deszczu, ani śniegu.

Długość dnia i nocy

Słońce rozbłyśnie na białostockim niebie o godzinie 7:28. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 11:39, a zachód słońca zapowiedziano na godzinę 15:50. Dzień trwać będzie przez 8 godzin i 22 minuty.

Księżyc pojawi się na horyzoncie o godzinie 11:20, a jego zachód przypada na godzinę 4:21. Noc z niedzieli na poniedziałek potrwa przez 15 godzin i 38 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Niedziela, 21 stycznia to dwudziesty pierwszy dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych, obchodzić będziemy: Światowy Dzień Śniegu, Międzynarodowy Dzień Przytulania, Międzynarodowy Dzień Spodni Dresowych oraz Dzień Wiewiórki.

Swoje imieniny świętować będą: Agnieszka, Epifaniusz, Inez, Awit, Awita, Długomił, Epifani, Eulogia, Eulogiusz, Jan Chrzciciel, Jarosław, Jarosława, Jerosława, Józef, Józefa, Krystiana, Meinrad, Patrokles, Publiusz oraz Sobiesława.

Przysłowie na niedzielę:

"Jak Święta Agnieszka wypuści śnieg z mieszka to go nie powstrzyma ani do Franciszka (24.01)".

Cytat dnia:

"Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia." - Janusz Korczak

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

850 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39