Pogrzebowe pieśni z powiatu monieckiego będą utrwalone

2021.04.20 07:27
"Pogrzebowe pieśni podlaskiej prababki" to tytuł projektu, na którego realizację Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej dostało dofinansowanie.
Pogrzebowe pieśni z powiatu monieckiego będą utrwalone
Fot: Anna Kulikowska
Stary cmentarz

W ramach programu EtnoPolska 2021 Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Kultury Ludowej podejmie działania, których efektem będzie zachowanie dla przyszłych pokoleń ludowych pieśni żałobnych z powiatu monieckiego.

Projekt "Pogrzebowe pieśni podlaskiej prababki" znalazł się na wysokiej pozycji, dzięki dużej liczbie zdobytych punktów.

Co będzie się działo podczas projektu?

Zostaną przeprowadzone badania terenowe, podczas których będą zbierane teksty i melodie pieśni pogrzebowych. Działania te prowadzone będą w wybranych wsiach na terenie powiatu monieckiego.

Zapisany materiał posłuży do przeprowadzenia warsztatów. Instruktorami zostaną osoby starsze, które w śpiewach pogrzebowych, trwających dawniej nawet trzy dni, brały czynny udział i znają tradycyjne pieśni. W zajęciach na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej weźmie udział 12 osób. Mile widziane będą osoby z powiatu monieckiego, ale to nie jest warunek konieczny.

Pieśni, które uczestnicy warsztatów poznają podczas pięciu spotkań w skansenie, zostaną wydane na płycie CD, którą wszyscy zainteresowani będą mogli otrzymać wraz z publikacją podsumowującą projekt. W książce opublikowane zostaną teksty i zapis nutowy pieśni pogrzebowych z okolic Moniek.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl
1121 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39