Pojadą do Zakopanego po zdrowie. Turnus rehabilitacyjny Fundacji "Pomóż im"

2013.01.19 00:00
Podopieczni Białostockiego Hospicjum dla Dzieci i ich rodzeństwo wraz z lekarzem, pedagogiem, wolontariuszami pojadą na tygodniowy turnus rehabilitacyjny do Zakopanego. Będą uczyć się jeździć na nartach, integrować z rówieśnikami i po prostu cieszyć się życiem.
Pojadą do Zakopanego po zdrowie. Turnus rehabilitacyjny Fundacji "Pomóż im"
Fot: Fundacja "Pomoż Im"
Zimowe turnusy rehabilitacyjne co roku odbywają się w Zakopanem

- Drobna i szczupła dziesięcioletnia Wiktoria trochę się boi wyjazdu bez mamy, ale jednocześnie bardzo rozpiera ją ciekawość świata i chęć zobaczenia gór zimą – powiedziała Magdalena Wieremiejuk, rzecznik prasowy Fundacji "Pomóż Im". Dziewczynka jest po leczeniu zaawansowanego guza twarzoczaszki oraz intensywnej wielomiesięcznej chemioterapii i radioterapii, które uszkodziły jej słuch i wzrok.

Na zimowy turnus rehabilitacyjny organizowany przez Fundację "Pomóż Im" pojedzie również dwunastoletnia Ala, która przeszła leczenie złośliwego guza układu nerwowego z licznymi przerzutami, chemio- i radioterapię oraz przeszczep szpiku kostnego.

- Po raz kolejny chce jeździć zimą na nartach, by pokonać siebie i pokazać bliskim, że daje radę – dodała Wieremiejuk.

Turnus odbędzie się w dniach 20 – 27 styczna w Zakopanem. Weźmie w nim udział 25 dzieci, w wieku od 9 do 14 lat. Połowę uczestników stanowi rodzeństwo podopiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, pozostała grupa to dzieci po zakończonym leczeniu choroby nowotworowej. Z nimi pojedzie lekarz, pedagog, wolontariusze oraz instruktor nauki jazdy na nartach.

Jak zaznaczyła rzecznik Fundacji, wszystkie dzieci są aktualnie zdrowe, ale po tzw. przejściach – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Rehabilitacja w górach połączona z nauką jazdy na nartach ma poprawić ich sprawność fizyczną, zaburzoną długotrwałym unieruchomieniem. Dodatkowo stanowi wyzwanie, czyli konieczność pokonania siebie, przyswojenie umiejętności integracji z grupą rówieśników, nawiązanie kontaktów interpersonalnych, zdjęcie parasola ochronnego rodziców.

Oprócz codziennych zajęć narciarskich zaplanowano: piesze wycieczki, gry i zabawy sportowe, wizytę w Aquaparku i kręgielni, lodowisko. Wieczorami uczestników czekają zajęcia integracyjne z wolontariuszami: Michałem - nastolatkiem po leczeniu nowotworu nerki i Karoliną, która niedawno pożegnała brata, który był pacjentem hospicjum.

Turnus finansowany jest w całości z darowizn udzielanych Fundacji "Pomóż Im", m.in. z wpłat z tytułu 1% podatku.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

793 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39