Pojawiła się nowa naklejka na szybę. Za jej brak grozi 500 zł mandatu

2022.05.10 09:41
Od 4 maja na szybach samochodów w naszym kraju można zobaczyć nową zieloną naklejkę. Tzn. w teorii, bo na razie jest ona kompletnie niepotrzebna.
Pojawiła się nowa naklejka na szybę. Za jej brak grozi 500 zł mandatu
Fot: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

4 maja 2022 r. wszedł w życie obowiązek umieszczania na szybie samochodu naklejki uprawniającej do wjazdu do strefy czystego transportu. Jest to efekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która obowiązuje od końca grudnia 2021 r. i pozwala tworzyć w Polsce wspomniane wcześniej STC, gdzie będą mogły poruszać się tylko samochody spełniające określone wymagania.

Za wjazd do strefy czystego transportu bez nowej naklejki grozić będzie kara o wysokości 500 zł. Na razie jednak nikt takiego mandatu nie otrzyma, gdyż… w naszym kraju żaden punkt kryjący się pod skrótem STC jeszcze nie istnieje. Pierwsza strefa może powstać w Krakowie, ale na pewno nie wcześniej niż w styczniu 2023 r.

Nowa naklejka ma kształt ośmiokąta i swym wyglądem przypomina nieco znak STOP. Powinna ona znajdować się w lewym dolnym rogu przedniej szyby, a koszt jej wydania ma wynosić maksymalnie 5 zł. Na naklejce jest miejsce na numer rejestracyjny oraz nazwę gminy, a także dane dotyczące roku produkcji auta oraz rodzaju paliwa, którym pojazd jest zasilany (P - benzyna, D - olej napędowy, M - mieszanka paliwo-olej, LPG - gaz płynny propan-butan, CNG - gaz ziemny, H - wodór, EE - pojazd zasilany energią elektryczną). Ramka z prawej strony zawiera z kolei informację, czy naklejka została wydana w związku z wyłączeniem ustalonym przez radę gminy w uchwale o ustanowieniu strefy czystego transportu.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1140 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39